Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Tím nejméně příjemným na zahradě je růst plevelů. Zahrádkáři proti nim bojují, jak se dá. Pomáhá pravidelné kypření půdy a poctivé odplevelování, ale mnozí již objevili výhodu mulčování. Jednou z možností je papírový mulč, jedná se o jednoduchou a ekologickou ochranu záhonů před růstem plevelů.

Mulčování přináší naší zahradě několik výhod. Ideální je dát mulč na odplevelené záhony, použít můžeme slámu, nasekanou trávu ze zahrady, štěpky, piliny nebo také koupené černé textilie nebo fólie. Mulčovací vrstva snižuje růst plevelů, pomáhá udržet lepší teplotní pohodu a snižuje odpařování vláhy. Déšť však mulčovací vrstvou snadno protéká. Zajímavou, ale zatím málo používanou možností je využít k pokrytí záhonů mulčovací papír.

Jak používat mulčovací papír

Mulčovací papír si můžeme koupit. Pak je postup snadný.

  1. Záhon je potřeba nejprve připravit, okopeme ho, zbavíme ho důkladně plevelůdoplníme živiny a uhrabeme. Kompost můžeme přidat i těsně před výsadbou, ale NPK nebo Cererit dáme na záhon alespoň dva týdny před termínem výsadby, abychom rostlinkám nespálili kořínky.
  2. Připravený záhon důkladně zalijeme, aby se v něm rostliny snáze ujímaly.
  3. Poté na něj rozložíme mulčovací papír, který vzhledem připomíná obyčejný dekorační krepový papír, není však barevný.
  4. Na plánovaná místa výsadby vytvoříme pomocí nůžek otvory - papír prostřihneme ve tvaru kříže a vzniklé trojúhelníčky podhrneme pod natažený papír.
  5. Vysadíme rostliny, především zeleninu nebo také jahodníky.
  6. Okraje papíru je potřeba zatížit, jinak by nám ho vítr odfoukl. Nejjednodušší materiály k zatížení jsou cihly, kameny nebo prkna.
  7. Na závěr záhon důkladně zalijeme, k zalévání použijeme hadici s rozstřikovačem nebo konev s kropítkem. Jakmile papír nasákne vodou, přilne k povrchu půdy a bez problémů pak odolává větru.  

Jaké jsou výhody mulčovacího papíru

Výhod, které oceníme, je více. Zmiňuje se o nich také Naše krásná zahrada.

  1. Papírový mulč se obvykle vyrábí z recyklovaného papíru a je šetrný k životnímu prostředí.
  2. Po sezóně ho není potřeba ze záhonů odstraňovat, protože je plně biologicky odbouratelný. Během několika měsíců se přirozeně rozloží a tím obohatí půdu o organickou hmotu, což znamená velkou výhodu proti používání plastových fólií.
  3. Papírový mulč výborně udržuje vlhkost v půdě, vláhu ale při dešti nebo zalévání k rostlinám propouští. Stejně tak propouští vzduch.
  4. Mulč výrazně snižuje růst plevelů, protože se k nim nedostane světlo. Díky tomu je naše péče o záhony méně pracná.
  5. Nezanedbatelnou výhodou je, že mulč omezuje erozi půdy.
  6. Na rozdíl od tmavých materiálů (textilie, fólie) nedochází k přehřívání rostlin, což oceníme zvláště při pěstování salátů a košťálovin.
  7. Zelenina (okurky, cukety, saláty) i jahody pěstované na mulči zůstávají i při deštivém počasí čisté.

Papírový mulč je potřeba občas zkontrolovat a je-li třeba, tak doplnit. Mulčovací papír se postupně rozkládá, tudíž je jeho trvanlivost kratší. To, jak dlouho papír vydrží, závisí především na vlhkosti a počasí.

Papírový karton jako levná alternativa

Na zakrytí záhonů lze používat také kartony ze starých krabic. Tohoto materiálu máme každý dostatek a k použití se hodí především na místech, kde chceme potlačit vzrostlý plevel. Karton je potřeba zbavit všech lepicích pásek a také kovových sponek. Ideální jsou co největší kusy papíru, které po rozložení prolijeme vodou a zatížíme kameny nebo prkny. Rozkládá se pomaleji než speciální mulčovací papír, proto se hodí na místa, kde bude jeho působení potřeba delší dobu (cestičky, zaplevelená místa v zahradě i pod dřevinami). Pro lepší estetický efekt není nic jednoduššího než papír zakrýt vrstvou slámy nebo štěpky.

Tip: Kolem rostlin je možné používat i skartovaný papír, který je však nutné hned navlhčit, aby ho vítr nerozfoukal. 

Jaké máte zkušenosti s mulčováním? Budeme rádi, když nám napíšete, co se vám nejlépe osvědčilo.

Komentáře

Další tipy a triky