Salátové okurky potřebují dobré hnojení: Pomůže mulč, naopak velké množství hnojiva a špatné dávkování škodí
7. 6. 2024 Zahrada
Kromě rajčat jsou salátové okurky zřejmě nejpopulárnější plodinou, kterou pěstujeme na našich zahrádkách. Stejně jako u ostatních druhů zeleniny je však nutné dbát nejen na správné vysazení a zalévání, ale také vědět, kdy a jak hnojit.
Jednou nestačí
U salátových okurek, které jsme včas a správně vysadili, víme, že je máme zalévat odstátou vodou i jakým způsobem potřebují vyvazovat. Nesmíme zapomínat ani na další důležitou věc. Tou je již zmíněné hnojení, díky kterému se můžeme těšit na větší úrodu.
Dělí se do několika fází, v nichž zeleninu hnojíme. První zásah by měl proběhnout ještě před samotným sázením. Půdu je dobré obohatit organickým hnojivem, například kompostem nebo dobře rozloženým hnojem. To zajistí, že bude bohatá na živiny a okurkám se bude dobře dařit.
Mohlo by vás zajímat
Zvyšování frekvence hnojení
K další pomoci rostlinám by mělo dojít po vzklíčení a přesazení okurek na stanoviště. Nyní už je důležité pokračovat v pravidelném přihnojování. První bychom měli zvolit asi tři týdny po přesazení a následně každé dva až tři týdny až do začátku sklizně.
Finální fází je hnojení během období růstu plodů, kdy je velmi vhodné ještě zvýšit frekvenci, aby okurky měly dostatek živin pro tvorbu plodů. Hnojit lze každých 10 až 14 dní.
Čím salátové okurky hnojit
Nabízí se hned několik způsobů, jak půdu vyživovat, aby okurky dosahovaly bohatší úrody. Jednou z možností je použití organických hnojiv. Kompost, hnůj nebo vermikompost (způsob kompostování za použití žížal) jsou ideální volbou pro základní hnojení před sázením. Tyto materiály dodají půdě potřebné živiny a zlepší její strukturu.
Variantou jsou i tekutá hnojiva na bázi draslíku, dusíku a fosforu. Ta jsou zase vhodná pro pravidelné přihnojování během růstu a plodění. Vytvořit si lze i domácí hnojiva, například z droždí, cibulových slupek či slepičího trusu.
Kdo by si nechtěl vyrábět hnojivo sám doma, rozhodně může zajít do jakéhokoliv hobby marketu, kde najde speciální přípravky, určené přímo pro okurky. Ty obsahují vyvážený poměr makro- a mikroživin. Tyto přípravky mohou být ve formě granulí, prášku nebo tekutiny.
Další důležité rady
Kromě způsobu a frekvence hnojení je velmi důležité znát i několik dalších praktických rad, které pomohou vašim okurkám dobře růst. Rozhodně si dejte pozor na přehnojování. To totiž může vést k popálení kořenů a snížení úrody. Vždy tedy dodržujte doporučené dávkování uvedené na obalu hnojiva.
Důležité je ve spojitosti s hnojením i zalévání. Prostředky byste totiž měli aplikovat na dobře zalitou půdu, aby se živiny rovnoměrně rozpustily a dostaly se ke kořenům. Nebraňte se aplikaci organického mulče kolem okurek, pomáhá totiž udržovat vlhkost a dodává rostlině postupně další živiny.
Pravidelně kontrolujte zdravotní stav rostlin. Žloutnutí listů může signalizovat nedostatek dusíku, zatímco hnědnutí okrajů listů zřejmě naznačuje nedostatek draslíku.
Náš tip: Kdo by neměl rád okurkový salát? Připravte si ten podle našeho video receptu:
Zdroje informací:
dumazahrada.cz - Pět zaručených domácích receptů na hnojivo pro okurky
bovram.cz - Hnojení okurek: Kompletní průvodce
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Dvacetiminutový těstovinový oběd: Vynikající jídlo plné masa a zeleniny je hotové za chvíli a zvládne ho i začátečník
Pěstování salátových okurek je hračka: Sázejte s odstupy, nezalévejte studenou vodou a velká sklizeň vás nemine
Velká houbová mapa 2024: Plné košíky hlásí houbaři ze Středních Čech, na bramboračku si nasbíráte i na Vysočině