Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Při vysazování jahodníků se často používají jako podklad pod rostliny černé textilie, které usnadní péči a brání růstu obtížných plevelů. Můžeme použít netkané nebo tkané textilie, každá z nich má své výhody i nevýhody.

Jahodníky vysazujeme nejméně na tři roky, někdy je ponecháme i déle. Během té doby není snadné záhony udržet bez plevelů. Mezi rostlinami se snadno uchytí vytrvalý plevel, jehož kořenů je obtížné se zbavit. Oblíbeným řešením, které výrazně snižuje výskyt plevelů, je mulčování. Můžeme k tomu použít např. slámu, ale při vlhkém počasí se v ní rádi schovávají slimáci. Na zahradách se také používají textilie, vyrobené z plastů. Díky černé barvě brání růstu plevelů, přitom propouští vláhu a zvyšují tepelnou pohodu rostlin během chladných dnů.

Netkané nebo tkané textilie

Pod jahody můžete použít obě varianty textilií. Obě vám usnadní péči o rostliny a zabrání růstu plevelů.

  • Odolnost a trvanlivost: Tkané textilie bývají odolnější a trvanlivější, jsou vyrobené z pevnějšího materiálu, z tohoto materiálu budete mít při dotyku výraznější pocit "plastu". Při ošetřování jahodníků a při sběru jahod budete po textilii opakovaně chodit, proto dobrá odolnost není k zahození. Netkané textilie jsou méně odolné a snáze dojde k jejich protržení, ale jahodníky budete mít na záhonech pouze 3–5 let a toto období by při opatrném zacházení měla zvládnout i netkaná textilie. Tkaná může vydržet i déle než 10 let, ale tak dlouho se jahodníky ani nepěstují.
  • Propustnost vody: Oba druhy textilií propouští vodu do půdy, což je důležité. Počítejte ale s tím, že netkaná textilie vláhu propouští snadněji. Obě textilie snižují následné odpařování vody, což je při péči o rostliny důležité..
  • Manipulace s textilií: Důležité je nejprve změřit záhon, na který budeme textilii dávat a podle toho koupit vhodný rozměr. Ideální je použít jeden kus textilie, který nemusíme stříhat a zmenšovat nebo nastavovat. Nabídka rozměrů textilií v obchodech je široká. Oba druhy textilií stříháme kvalitními nůžkami, jde to snadno.
  • Třepení vláken: Nevýhodou tkané textilie je třepení vláken na okrajích, s tím je nutné počítat. Tip: Částečně pomůže, když okraje zatavíme - k tomu poslouží např. vypalovačka plevelů.
  • Cena: Tkaná textilie je dražší, někdy výrazně, nicméně záleží na výrobci.

Pokud se rozhodnete pro tkanou textilii, pravděpodobně zaplatíte více peněz a textilie bude trvanlivější, nicméně budete řešit problémy s třepivostí vláken. Netkaná textilie vás bude stát méně, manipulace s ní bude snadná, ale dříve se budou objevovat různá její poškození (protrhnutí).

Jaké jsou vaše zkušenosti s využitím krycích textilií na zahradě? Používáte je nebo se jejich použití vyhýbáte? Napište nám do komentáře pod článkem.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Nejnovější recepty Více