Jak vypěstovat na zahradě melouny? Potřebují především slunce, hodně vody a dostatek správných živin
16. 5. 2025 Zahrada
Štavnatý sladký meloun je v letních horkých dnech vítaným osvěžením, ať už samotný nebo jako součást ovocných salátů. Nemusíte pro něj chodit do obchodu, vodní meloun vypěstovaný na vlastní zahrádce bude určitě chutnat víc.
Co víme o melounu
Vodní meloun (tedy ten velký, po rozkrojení uvnitř s červenou dužinou) se správně nazývá lubenice obecná a je to botanicky zelenina. Patří do čeledi tykvovitých a jeho blízkými příbuznými jsou okurky, cukety či dýně.
Z 90 procent tvoří meloun voda, 6 procent patří fruktóza (tedy cukry), ale meloun obsahuje i vitaminy C, A a skupiny B, najdeme v něm i některé minerály. Protože jsou melouny silně močopudné, využívají se jako podpůrné léčba při ledvinových potížích.
Ačkoli nejsou výjimkou melouny vážící více než 5 kg, ke konzumaci se nejlépe hodí plody s hmotností kolem 2 kg.
Mohlo by vás zajímat
Kde se melouny pěstovaly a pěstují
„Meloun“, který v řečtině původně znamenal „zralé jablko“, má domov v subtropické Africe. Odtud se dostal do teplejšího klimatu Středomoří a v západní a střední Evropě se objevil v 15. století.
Pokud má dostatek tepla, vody a živin, kupodivu se mu daří i v našich zeměpisných šířkách. Ačkoli se dřív doporučovalo pěstovat melouny u nás pouze ve vinařských oblastech nebo ve skleníku, možnosti jsou mnohem větší.
V poslední době letní teploty na území Česka rostou, a tak na vhodném stanovišti a při správné péči nám melouny krásně dozrají i na zahradě.
Mohlo by vás zajímat
Kdy pěstovat melouny
Zkušení zahradníci, kteří výsadbu melounů už plánovali dřív, se mohou radovat ze sazeniček, které předpěstovali ze semínek zhruba před měsícem. Ale ani pro ostatní není nic ztraceno. Předpěstované sazeničky lze koupit v zahradnictví a startovní čára je pro všechny stejná.
Na zahradu je vysazujeme až po tzv. zmrzlých, tedy po 15. květnu. Pokud předpovědi hlásí přízemní mrazíky i na další dny, raději ještě počkáme
- Stanoviště
Zvolte slunné místo, které je chráněné před větrem. Půda musí být dobře propustná, bohatá na humus a živiny. Proto místo předem dobře zryjte a nakypřete. - Výsadba
Nechte sazeničkám větší rozestupy a vyhlubte jamky s cca 40 cm odstupem. Ideální je pak naplnit dno jamek chlévským hnojem nebo kompostem. Do každé jamky dejte 2 až 3 sazenice a zakryjte je hlínou až těsně po lístečky. - Zalévání
Melouny potřebují hodně vody, je důležité je během vegetace hojně zalévat, a to ráno a večer, v případě sucha i víckrát. Největší nároky na vodu mají v době květů a tvorby plodů. Na zálivku je třeba použít pouze odstátou vodu. - Hnojení
Melouny jsou náročné na živiny, proto jim pravidelně každé 2 až 3 týdny dodávejte hnojivo bohaté na dusík - Další péče
Když podle předpovědí má teplota vzduchu klesnout pod 5 °C, je nutné půdu v okolí melounů zakrýt černou textilií.
Mohlo by vás zajímat
Melouny ve skleníku
Pokud melouny budete pěstovat ve skleníku, tam už můžete sazeničky vysadit i dřív, protože je mrazy neohrozí. Je ale nutné občas nechat skleník otevřený, aby tam mohl létat hmyz, který opyluje květy.
Melouny ze semínek
Pro pořádek je třeba dodat, že na záhon lze vysadit i semínka, ovšem venkovní teplota musí být nad 20 °C. Semínka potřebují několik týdnů na vyklíčení a úroda bude logicky později.
Náš tip: Z vypěstovaných melounů přijde vhod v horkých dnech melounový sorbet podle našeho video receptu.
Zdroje informací:
osej.cz: Meloun vodní
stopklub.cz: Meloun vodní (červený)
rostlinky.cz: Pěstování melounů - sladká pochoutka ze zahrady
itesco.cz: Jak pěstovat melouny na vlastní zahrádce?
Témata
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Přečtěte si Zobrazit více