Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak vypěstovat sazenice josty? Zvládnete to snadno, vhodný čas na řízkování právě začíná
Zdroj: Pixabay, Michael Wenzler

Josta je velmi úrodný, odolný a nenáročný kříženec angreštu a černého rybízu. Příjemně nakyslé plody svým vzhledem připomínají angrešty, neopadávají a dozrávají postupně. Stejně jako rybíz nebo angrešt se hodí ke konzumaci zasyrova i do různých sirupů a marmelád, jsou skvělé do moučníků, přidáváme je do pečeného čaje a můžeme je mrazit.

Josta rychle a mohutně roste. Již brzy po výsadbě vytváří dlouhé výhony, proto potřebuje dostatek místa. Keře josty vysazujeme do sponu 2x2 metry. Plodné výhony na rostlině ponecháme 7–8 let, pak je teprve odstraníme, aby jejich místo převzaly opět nové výhony. Josta netrpí chorobami a neohrožují ji škůdci. Jedná se o ideální rostlinu pro ty, kdo mají na péči o zahradu málo času.

Jak vypěstovat sazenice josty

Pokud vás pěstování josty láká a máte pro ni vhodné místo na zahradě, můžete si sazenice buď koupit nebo sami vypěstovat z řízků či pomocí hřížení. Řízky získáte od sousedů nebo přátel, kteří je pěstují. Vzhledem k rychlému růstu josty by to neměl být problém.

  • Řízkování: Vhodná doba k zakořeňování dřevnatých řízků začíná po sklizni, což je v druhé polovině léta. Postup je velmi jednoduchý. Ze vzrostlých keřů si odstřihnete řízky, vložíte je do vyčištěného záhonu a necháte zakořenit. Půdu je nutné udržovat vlhkou. V dobrých podmínkách rostliny zakoření velmi brzy. Na podzim nebo na jaře je přesadíte na nové stanoviště, případně ještě rok s přesazováním počkáte, aby rostliny více zesílily. 
  • Tip: Obdobným způsobem získáte i sazenice rybízu a angreštu. Pěstovat keře rybízu se určitě vyplatí, ale pro pěstování angreštu je oblíbenější stromková forma.
  • Hřížení: Jedná se o další jednoduchý způsob rozmnožování, který se může provádět od jara do podzimu. Stačí některý výhon vložit do půdy a přihrnout zeminou. K upevnění do zeminy lze použít drátěné očko. V místě přihrnutí vyrostou postupně kořínky. Jakmile bude rostlina zakořeněná, odstřihnete ji a přesadíte na nové stanoviště. Zpočátku bude josta potřebovat více vláhy.

Jostě se daří na prosluněném stanovišti, ve výživné půdě a při dostatku vláhy. Její okolí by mělo být okopané a zbavené plevelů. Když k jejím kořenům dáte vhodný mulč, půda bude méně vysychat a josta poroste ještě lépe. 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více