Jak zalévat a hnojit okurky? Zaléváme vhodnou vodou jednou týdně. Nadměrná zálivka nás může připravit o úrodu
18. 5. 2025 Zahrada
Zasadili jste si okurky a těšíte se na úrodu? Aby byla opravdu kvalitní a bohatá, je potřeba dopřát rostlinám správnou péči. Okurky jsou náročné především na zálivku, hned tak s nějakou se nespokojí.
Co víme o okurkách
Připomeňme si, že okurky patří mezi tykvovité rostliny stejně jako cukety, dýně či melouny. Jde o plodovou zeleninu, která je bohatá na vitaminy skupiny B, vitaminy C a K a minerály draslík a železo. Využívá se do čerstvých salátů nebo studených polévek, nakládané kysané okurky jsou oblíbenou přílohou převážně k masovým jídlům.
Tato jednoletá rostlina je na rozdíl od příbuzných cuket náročná na pěstování. Jak se o okurky správně starat a jak je zalévat?
Mohlo by vás zajímat
Okurkám nesvědčí chlad a stín
Okurkám se daří v úrodné, propustné a dostatečně vlhké půdě, líbí se jim na slunci a mají rády, když je venku aspoň 20 °C. V chladu, ve stínu nebo pod stromy a obklopeny plevelem živoří.
A pokud v jejich blízkosti rostou rajčata nebo cukety, vzájemně se negativně ovlivňují a neprospívají. S klidem můžeme vedle nich pěstovat cibuli, hrášek, fenykl, kukuřici, mrkev, celer, petržel nebo špenát.
Mohlo by vás zajímat
Jak zalévat okurky?
Zalévání okurek má svá pravidla. Stačí se jimi řídit.
- Jednou týdně, ale hodně
Okurky kupodivu nepotřebují zalévat každý den. Nadměrná zálivka nás může připravit o plody. Slabý kořenový systém rostliny není schopný velké množství závlahy přijmout. Stačí tedy zalévat jednou týdně, ale vydatně. A co to znamená? Asi 2 až 3 konve na 1 metr čtvereční, a to postupně do hloubky cca 20 cm. Zaléváme buď brzy ráno nebo až večer. - Zvolíme správnou vodu
Není voda jako voda. Okurky zaléváme odstátou vodou, nejlépe dešťovou. Čerstvá a/nebo studená voda ze studny jim nesvědčí. Aby se voda dobře vsákla a nezůstávala kolem rostlin, je dobré občas opatrně nakypřit půdu kolem nich. - Zaléváme ke kořenům a nekropíme listy
Okurky zaléváme ke kořenům, a to vydatně, jak už jsme uvedli výše. Používáme hadici nebo konev bez kropítka, abychom nenamočili listy. Voda, která zůstane na listech, může být pozvánkou pro plísně. - Mulčování udrží vlhkost
Pokud chceme trochu ušetřit čas a přáci s pravidelným zaléváním, pomůže mulč. Jde o zakrytí půdy například tenkou vrstvou posekané trávy, slámy, rašelinou, kůrou nebo netkanou textilií. Kromě toho, že mulč udrží vlhkost, brání i rozmnožování plevele.
Mohlo by vás zajímat
Jak a čím hnojit okurky
Okurky obecně potřebují hnojivo s obsahem dusíku, fosforu a draslíku. Nejprve při výsadbě využijte kompost, na dusík bohatý vyzrálý kravský hnůj nebo tvz. zelené hnojení.
Když okurky začínají kvést, je dobré přihnojovat je cca každé dva až tři týdny ledkem nebo zředěným drůbežím trusem. Výborně poslouží kopřivová jícha.
Náš tip: V horkých letních dnech osvěží okurková limonáda podle našeho video receptu.
Zdroje informací:
nkz.cz: Rajčata a okurky zalévejte správně, jinak se rozlučte s úrodou
bovram.cz: Čím hnojit okurky? Které hnojivo je nejlepší?
nzip.cz: Okurka
ireceptar.cz: Jak správně zalévat okurky? V žádném případě je nekropte denně
culinabotanica.cz: Vše, co jste potřebovali vědět o pěstování okurek
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Přečtěte si Zobrazit více