Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Svačinky na cesty letadlem: Toasty na mnoho způsobů, sušené ovoce a oříšky jsou ideální, vodu si můžete načepovat na letišti
Zdroj: Freepik, freepik

Letíte na dovolenou k moři, za poznáním nebo prostě si někam jen tak odpočinout? Cesta letadlem sice trvá nejkratší dobu, občas se ale může něco pokazit, a vy v něm tak strávíte delší čas. A právě pro tyto chvíle je dobré si vzít nějakou svačinku. Víte ale, co je na palubě letadla povolené a co zakázané?

Bezpečnostní pravidla na letištích

Prázdniny jsou tady a spousta lidí se těší na svou vysněnou dovolenou u moře. Pokud vás dlouhá cesta autem neláká, nezbývá než se dostat na pláž letadlem. To, jak velké zavazadlo si můžete zabalit a kolik za něj zaplatíte, záleží na letecké společnosti, kromě toho jsou i bezpečnostní pravidla daná státem, letištěm či EU, která stanovují, co je povoleno si vzít na palubu letadla.

Ta zahrnují nejen zákaz ostrých předmětů, ale i povolené množství tekutin, které se týká nápojů. Opravdu to ale znamená, že si žádné pití do letadla vzít nemůžete? A jak je to s jídlem? Možná vás překvapí, že si toho na palubu můžete zabalit mnohem víc, než byste čekali.  

Svačinky do letadla se vyplatí

Samozřejmě existuje spousta leteckých společností, které servírují během letu (týká se to hlavně delších letů nad šest hodin) občerstvení včetně nápojů v ceně letenky. V jejich případě tak problémy s jídlem během letu řešit nemusíte.

Více či méně obsáhlé menu mají dnes už i nízkonákladové aerolinie, hlad a žízeň vás tak pravděpodobně neskolí. Nicméně ceny občerstvení bývají poměrně vysoké, navíc nikdy nevíte, zda se let nějak nezpozdí a jídlo nedojde. Proto je vždy dobré si vzít nějakou svačinku a pití s sebou

Tekutiny na palubě

Bezpečnostní pravidla stanovují, že do letadla je zakázáno brát si do příručního zavazadla tekutiny s objemem větším než 100 ml. Tekutiny musí být umístěny v průhledném, uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním objemu 1 litr, přičemž každá nádoba v sáčku nesmí přesahovat 100 ml. 

  • To však platí jen pro projití bezpečnostní kontrolou. Cokoliv si tedy zakoupíte za ní, je bez omezení. V bezcelní zóně se obvykle nachází spousta obchodů nebo i automatů, v nichž si můžete koupit nápoj výhodněji, než je pak k dostání přímo v letadle. 
  • Chcete-li však ušetřit ještě víc, je dobré si vzít s sebou do batůžku prázdnou láhev, do níž si můžete před nástupem do letadla načepovat vodu z pítek, která najdete na spoustě letišť, nebo na toaletách. 
  • Problémy s nápoji nemusíte řešit, pokud cestujete s malými dětmi. Pro malé děti si do letadla můžete vzít jakékoliv jídlo a pití, které potřebujete, a to i nad rámec běžných omezení pro tekutiny. Důležité je mít jídlo a pití v uzavíratelných nádobách a připravit se na to, že vás při bezpečnostní kontrole mohou požádat o ochutnání. 
  • V současné době přibývají letiště, které mají speciální skenery, jež umožňují důkladnější kontrolu tekutin. Díky nim tak některá letiště povolují mít v příručním zavazadle až 2 litry tekutin. Vše si raději ale ověřte před cestou. 

Jak je to s jídlem? 

Většina lidí při cestování letadlem řeší spíš otázku pití, vhod však přijde i nějaká svačinka, a to i v případě kratšího letu. Myslet by ni na měly hlavně rodiny s dětmi, starší lidé, diabetici nebo lidé s jinými zdravotními problémy (např. alergici).  

V příručním zavazadle můžete bez omezení převážet pevné jídlo, jako jsou sendviče, ovoce, zelenina, pečivo, sušenky, oříšky a chipsy. Tekuté potraviny – jogurty, polévky, omáčky, dresinky, marmelády, hořčice, arašídové máslo nebo krémové sýry podléhají stejným omezením jako tekutiny obecně (100 ml balení v 1 litrovém sáčku). 

Tipy na letadlové svačinky

Pokud se zrovna chystáte na dovolenou a do vysněné destinace se přepravujete letecky, možná vám přijdou vhod následující tipy na svačinky.  

  • Wrapy, tortilly a sendvičenaplnit je můžete třeba tvrdými sýry, šunkou a zeleninou. Zabalte je do ubrousku a poté do fólie nebo krabičky.
  • Pevné ovoce a zelenina – ideální jsou jablka, hroznové víno, plátky mrkve nebo okurky; vyhněte se šťavnatým druhům, jako broskve nebo meloun, u nichž hrozí, že budete „upatlaní“. 
  • Domácí pečivo a sušenky – muffiny naslano i nasladko, bábovka, koláčky nebo ovesné sušenky.
  • Těstovinové nebo kuskusové saláty bez zálivky – třeba těstoviny s olivami a sýrem, kuskus se zeleninou nebo studený bulgur se sušenými rajčaty. Připravte si je do dobře těsnící krabičky. Dresink si můžete zabalit případně zvlášť do malé nádoby o objemu do 100 ml. 
  • Sýrové a uzeninové jednohubky – např. kostky tvrdého sýra (eidam, čedar, gouda) a kolečka salámu nebo šunky, vše napíchané na párátku a zabalené v malých krabičkách.
  • Slané snacky a krekry – tyčinky, preclíky, křehké chleby, sýrové krekry jsou dobrou chuťovkou, když vás přepadne chuť na něco dobrého, navíc jsou trvanlivé. 
  • Ořechy a sušené ovoce – směs ořechů, rozinky, sušené meruňky nebo datle se výborně hodí jako rychlý zdroj energie. Stačí je zabalit jen do uzavíratelného sáčku. 

Náš tip: Výbornou svačinkou na cesty jsou třeba tyto lehké jogurtové muffiny s ovocem podle našeho video receptu

Recepty k tomuto článku

Naposledy jste si prohlédli