Co potřebuje březnová zahrada? Chystáme ji na novou sezónu
Konečně máme jaro na dosah, první jarní měsíc je po dlouhé zimě nedočkavě očekávaný. Na zahradě je už vidět, jak se příroda probouzí. Všímáme si napučených dřevin, pozorujeme první květiny a různé výhonky, a těšíme se, jak venkovní prostory dáme do pořádku.
Jakmile se venku trochu oteplí a příznivé počasí nám to dovolí, již neváháme a vyrazíme na zahradu. Zpočátku sice jen na obhlídku, ale brzy již popadneme nářadí a pustíme se do práce. Není už nač čekat, zahrada potřebuje uklidit a připravit na novou sezónu.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Péče o březnovou zahradu
Zatím musíme počítat s případným ochlazením, ještě mohou přijít mrazíky i sněhové přeháňky. Však se také říká: "Březen, za kamna vlezem". Co od nás zahrada nejvíce potřebuje?
- Uklidíme různé zahradní odpady. Drobný odpad dáme na kompost, větve můžeme nadrtit nebo naštěpkovat.
- Upravíme a vyhrabeme trávníky, rozhrabeme na nich krtčí hromádky.
- Záhony, které jsme na podzim nestihli zrýt, co nejdříve zryjeme.
- Přeházíme kompost a vyzrálé části rozvezeme na místa, která potřebují přihnojit. Jedná se především o záhony, na kterých plánujeme pěstovat plodovou a košťálovou zeleninu nebo celer. Přihnojíme také drobné ovoce a rebarboru.
- Připravíme záhony na zeleninu - odplevelíme, okopeme a uhrabeme. Rozměříme je a upravíme cestičky.
- Na záhony i kolem dřevin rozhodíme Cererit nebo NPK, nejlepší je dávat tato hnojiva ještě na tající sníh nebo si naplánovat hnojení před deštivým počasím.
- Můžeme začít s výsevy a výsadbou zeleniny, které neuškodí chladné počasí (kořenová zelenina, cibule sazečka, česnek). Záhony pak přikryjeme bílou netkanou textilií pro lepší teplotní pohodu rostlin.
- Při výsevech se držíme osevního plánu. Od jednotlivých druhů vyséváme pouze takové množství, o které se zvládneme starat a které pak dokážeme spotřebovat.
Vyvýšené záhony si nás získaly
Populární alternativou klasických záhonů jsou vyvýšené záhony, které poskytují zelenině velmi výživnou půdu. Z malých ploch takto získáme velkou úrodu. Vhodná doba pro vybudování vyvýšeného je právě jaro, pěstování na vyvýšených záhonech je radost i příjemná zábava.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Pěstování jahodníků
Jaro je příležitostí k založení nových jahodníkových záhonů. Starší jahodníky vyčistíme a pokud někde rostliny chybí, tak je dosázíme. Jarní výsadby nových rostlin se dobře ujímají a ještě letos poskytnou menší úrodu. Alternativou k vysazování jsou frigo sazenice, ty mají mohutný kořenový systém a krásně se ujímají.
Oblíbené ovoce našich zahrad
Bez ovoce by zahrádka nebyla to pravé místo pro odpočinek. Na úrodu ze stromků musíme nějakou dobu počkat, ale drobné ovoce přináší plody velmi brzy po výsadbě.
- Vysazovat můžeme maliník, ostružiník, borůvky, rybíz, angrešt, jostu a vinnou révu. Dáme si záležet na výběru kvalitních a odolných odrůd. U maliníku se musíme rozhodnout buď pro opakovaně nebo jednou plodící odrůdy.
- Ovocné stromky obvykle sázíme už na podzim, ale také jarní výsadby bývají úspěšné, pouze musíme počítat s dlouhodobější a opakovanou zálivkou, aby dobře zakořenily. Při pěstování dřevin z kontejnerů je vysazování ještě snazší.
- Kořeny prostokořenných dřevin před výsadbou namočíme, nejlépe na 24 hodin, pak je trochu zkrátíme, především z nich odstraníme všechny uschlé nebo poškozené části. Po výsadbě dbáme na dostatečnou zálivku.
Brzy na jaře sklízíme špenátové listy z podzimních výsevů. Proti listům na jaře vysetého špenátu jsou ty z podzimu pevnější a tužší, výborně se hodí pro tepelnou úpravu. Připravit je můžete podle následujícího videoreceptu:
Komentáře