Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

7 pravidel podzimního rytí: Připravíme záhony na novou sezónu a krásně se zahřejeme
Zdroj: Pixabay. Lukas

Podzimní rytí je ideální zahradní činnost do listopadového počasí. I když je venku zrovna chladno, při rytí nám zima nebude. Půda je vlhká právě akorát - ani příliš suchá, ani přemokřená, a rytí jde krásně, ani nemusíme do "fitka".

Rytí je činnost, kterou nás na zahradě učili už naši rodiče a prarodiče. Toto jednoduché obracení půdy je obvyklým postupem na našich zahradách. Zryté záhony si přes zimu odpočinou a na jaře budou dobře připravené na novou sezónu.

Jak správně rýt zahradu

Nejlepší je, když děti tuto činnost odkoukají od rodičů a naučí se dobře starat o svěřenou půdu, kterou později převezmou. Při rytí se půda krásně provzdušní.

  1. Základem je dobré nářadí, což znamená pevný kvalitní rýč. Dřevěná násada se časem může zlomit, zvlášť pokud jí dáváme při práci zabrat, ale celokovový rýč je pevnější. Vybereme si takový, se kterým se nám dobře pracuje.
  2. Na rytí jsou potřeba pořádné boty s pevnou podrážkou. Rytí v plastových pantoflích není ideální. Když máme dobré boty, můžeme důkladně zatlačit, navíc máme nohy zpevněné a do bot nám nepadá zemina.
  3. S podzimním rytím nespěcháme tzn. neryjeme předčasně. Pokud zryjeme příliš brzy, na zorané půdě začnou vyrážet plevely a slimáci v ní najdou spoustu úkrytů pro kladení vajíček.
  4. Pro rytí si vybereme vhodné počasí. Nejlepší je pracovat jen s mírně vlhkou půdou, ostrý rýč do ní krásně klouže, ale nelepí se na zeminu.
  5. Ryjeme co nejhlouběji a přitom vybíráme kořeny vytrvalých plevelů např. bodláky, pýr a další - každá zahrada má ty "své". 
  6. Rytí provádíme po řádcích, pracujeme systematicky, žádná místa nepřeskakujeme - další záběr rýče klademe hned za předchozím. 
  7. Pokud před rytím rozvezeme organickou hmotu (např. kompost nebo uleželý hnůj), tak ji při rytí zapravujeme do půdy. Obdobně využijeme i zelené hnojení.
Na některých zahradách se dává přednost bezorebné péči (tj. bez rytí). Jaké jsou vaše zkušenosti a kterému postupu dáváte přednost? Můžete nám napsat do komentářů.
Po pilné práci přijde k chuti vydatná zahřívací polévka. Vyberte si podle svého gusta:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více