Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak stříhat opakovaně plodící maliník? Jsou dvě možnosti a každá má jiný výsledek
Zdroj: Pixabay, Jochen Schaft

Pěstování malin přináší bohatou úrodu za předpokladu, že máte na zahradě kvalitní odrůdy, kterým poskytnete náležitou péči. Výběr vhodné odrůdy je základem úspěchu, vybírat můžete mezi jednou nebo opakovaně plodícími maliníky.

Opakovaně plodící maliníky poskytují chutné a zdravé ovoce dokonce po několik měsíců. První sklizeň probíhá v první polovině července, někdy i dříve, v závislosti na odrůdě a počasí. Druhá sklizeň začíná přibližně v polovině srpna a může trvat až do prvních mrazíků.

Jak stříhat opakovaně plodící maliník

Máme dvě možnosti řezu maliníku, každá z nich se projeví jiným způsobem.

  1. Řez pro dvě sklizně: Výhony maliníku, které vyrostou na jaře, přinesou ještě v srpnu první úrodu a plodit budou až do prvních mrazíků. Když je ponecháme do následujícího roku, získáme z nich ještě časnou letní sklizeň. Po této druhé sklizni je hned nad zemí ostříháme.
  2. Řez pro jednu sklizeň: Na podzim kompletně maliník ostříháme hned nad zemí. V následujícím roce vytvoří nové mladé výhony, které přinesou sklizeň ještě v tom samém roce, a to v období od srpna až do příchodu prvních mrazíků. Při tomto způsobu pěstování je obvykle ovoce větší, nicméně přijdeme o výhodu dvou sklizní.

Tip: Máte větší maliniště? Vyzkoušejte obě varianty řezu pro bohatou sklizeň, každou na části záhonu. 

Dvě sklizně maliníku se vyplatí

Maliny pro první sklizeň dozrávají na loňských výhonech a mezitím rostlinám dorůstají výhony nové. Jakmile už první sklizeň končí, na nových výhonech se začínají objevovat květy a pomalu se blíží druhá sklizeň.

  • Po první sklizni odstřihneme všechny odplozené zasychající výhony těsně nad zemí. Tento řez probíhá přibližně na přelomu července a srpna (u časných odrůd i dříve).
  • Odstřihneme zároveň všechny přebytečné, příliš tenké, zasychající, poškozené nebo z jiného důvodu nechtěné výhony.
  • Tímto řezem vytvoříme dostatečný prostor a vzdušnost pro výhony, které začaly vyrážet na jaře. Ponecháme pouze ty, které jsou na vhodných místech.
  • Odplozené ostříhané výhony je vhodné co nejdříve spálit
  • Zbývající nové výhony podle potřeby upevníme k oporám, aby nepoléhaly pod tíhou ovoce.
  • A co maliníkům prospěje? Především zavlažování a přihnojení kompostem, NPK nebo Cereritem.
  • Na podzim po druhé sklizni nebo brzy zjara zastřihneme pouze odplozené konce nových výhonů, ale nestřiháme je celé, protože budou plodit ještě začátkem dalšího léta. 

Maliny jsou velmi chutné ovoce, které se snadno sklízí. Na rozdíl od sklizně jahod při trhání malin můžeme stát, což je daleko příjemnější. Maliny se snadno mrazí a jsou výborné na vaření marmelády. Podle následujícího receptu si můžete připravit lahodný domácí cheesecake s malinami.

 

Komentáře

KudrnkaS KudrnkaS

14. 9. 2023 08:33

satelit: U nás přihnojujeme maliny bohatě především kompostem a dáváme k nim i Cererit (nebo NPK), a to především na jaře. Kompost i pozdě na podzim, když ho rozvážíme. Maliníky plodí výborně. Také k maliníku dáváme dřevěný popel, ať už z krbových kamen (samozřejmě dobře vychladlý :)) nebo z ohniště.

satelit

22. 8. 2023 16:14

Prosím, kolikrát mám hnojit maliny? Čím a kdy na jaře a čím a kdy na podzim? Nebo i jindy? Děkuji.

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více