Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kam dávat kompost a jaký vybrat kompostér. Máme pro vás 8 tipů
Zdroj: Pixabay, Manfred Antranias Zimmer

Správné kompostování je pro naše zahrady mimořádně důležité, kvalitní kompost nám pomůže udržovat záhony úrodné. Jednoduchým a levným způsobem zajistíme pro naši zeleninu, květiny a dřeviny kvalitní hnojivo.

Na kompost házíme přírodní odpady ze zahrady i kuchyně. Jednotlivé vrstvy a odpady střídáme a mícháme. Na kompost patří také posečená tráva, shrabané listí, plevely, drny, sláma, podrcené větve, piliny, dřevěný popel, případně i menší množství lepenky. 

Kam dávat kompost

Velkou oblibu si získaly plastové kompostéry, ale nejedná se o jediné řešení. Kompost můžeme dávat jednoduše na hromadu. Důležité je, aby do kompostu měly přístup žížaly a různé půdní mikroorganismy, které z přírodního odpadu dovedou vytvořit hnojivo.

Jaký vybrat kompostér

Kompostér bude stát na naší zahradě více let, proto by se do ní měl svým vzhledem hodit. V plastových kompostérech je sice odpad pěkně uklizený, ale odebírání kompostu je z něj náročnější.

  1. Přístup vzduchu: Kompost potřebuje přístup vzduchu, proto i toto hledisko výběru kompostéru zohledníme.
  2. Volné dno kompostéru: Důležitý je volný přístup živých organismů z půdy do kompostéru.
  3. Estetický vzhled: Kompostér by neměl být "strašákem" naší zahrady, ale naopak by do ní měl dobře zapadat. Kolem kompostu mohou být vysázené vyšší rostliny nebo keře
  4. Kvalita a trvanlivost materiálů: Pokud kupujeme plastový kompostér, měl by být dostatečně kvalitní, jinak se může stát, že dlouho nevydrží.
  5. Snadná manipulace: Plastový kompostér bude potřeba občas vyprázdnit a přemístit, proto by měl být přiměřeně velký a těžký
  6. Odpovídající velikost: Velikost kompostéru by měla odpovídat velikosti naší zahrady a obdělané plochy. Je-li třeba, můžeme kompostérů pořídit více a umístit je do různých míst. 
  7. Přiměřená cena: Pokud máme velkou zahradu a kompostérů by bylo potřeba několik, zvážíme, jestli by nebylo výhodnější mít kompost jen na volné hromadě - takový kompost se snadněji přehazuje a odebírá.
  8. Kompostér není nutné kupovat, šikovný kutil si ho vyrobí např. z prken nebo latěk. Vyhovující je jednoduchá ohrádka, která má pouze boční stěny.

Obvykle je vhodné mít více kompostérů nebo hromad - kompost postupně dozrává (přibližně 1 rok) a je vhodné ho přehazovat, aby proces zrání rychleji probíhal. Zralý kompost rozvezeme na stanoviště, nezralý zatím necháme na hromadě. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více