Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Cuketa je plodová zelenina z čeledi tykvovitých. Nejčastěji se používají dlouhé zelené nebo žluté plody, které se tepelně upravují vařením, dušením, smažením i pečením. Z velké úrody cuket můžeme připravit mouku.

Cuketová mouka je vlastně prášek z usušených a umletých cuket. Využívá se při přípravě bezlepkové nebo nízkosacharidové stravy. Mouka nemá žádnou chuť, proto je její využití univerzální. Musíme počítat s její vysokou savostí všech tekutin.

Jak připravit cuketovou mouku

Cuketu omyjeme, osušíme a oloupeme (mladé cukety není třeba loupat). Rozkrojíme ji a lžicí vyjmeme semínka. Pak ji nakrájíme na plátky o tloušťce 0,5 cm a rozložíme na pečicí papír v troubě, která má teplotu 50–55 °C a zapnutý horkovzduch. Také můžeme cuketové plátky rozložit na plata v sušičce a sušit na 50 °C, dokud nejsou plátky tak křehké, že se při pokusu o ohnutí zlomí. Plátky umeleme v mixéru na jemný prášek, který uchováváme v uzavřených sklenicích.

Moukou zahustíme zeleninové i smetanové polévky a omáčky, těsto na slané palačinky, noky nebo bramborové placky. Využijeme ji v trojobalu při obalování řízků a do těstíčka při smažení zeleniny. Z cuketové mouky je možné upéct i chléb, který je vhodný pro bezlepkovou dietu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky