Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Papriky a rajčata v květináčích: S jakými klady a zápory pěstování  bychom měli počítat
Zdroj: Pixabay - ka_re

Máte rádi rajčata a papriky, u kterých víte, odkud pochází? Nebo takové, které si sami vypěstujete? Nemáte na záhony nebo skleník místo? V tom případě vám doporučujeme pěstovat zeleninu v nádobách nebo truhlících.

Rajčata a papriky jsou zelenina, kterou má každý rád. Všichni ale nemají zahrádku, kde by je mohli pěstovat. Vlastnoručně vypiplaná rajčátka nebo papriky jsou tak dobré a sladké, že stojí za to, zkusit si je vypěstovat na malém kousku místa na zahradě nebo na balkóně.

Vhodné sazenice do nádob

Rajčata a papriky lze vypěstovat ze semínek, ale výhodnější je jejich sazenice dostat darem, koupit na tržnici nebo v zahradnictví - k rostlinkám dostaneme i popis odrůdy a rady k pěstování. Při sázení do nádob volíme rajčata keříčková, která nemají takové požadavky na velikost květináče. Tyčková rajčata musí mít hlubší nádobu a dlouhou opěru.

Máme více možností, do čeho sazenice vysadit.

  • Květináče - musí být větší, s horním průměrem alespoň 40 cm. Počítejte s tím, že kameninové květináče nasávají vodu, proto musíme zalévat vydatněji.
  • Truhlíky - mohou být dřevěné, plastové, kameninové. Nepoužíváme okenní truhlíky, které jsou mělké a rostliny v nich živoří nebo se vyvracejí. Ideální jsou vyvýšené záhony, ve kterých je dostatek zeminy.
  • Betonové nádoby - můžeme osadit betonová nebo kamenná koryta, duté tvárnice nebo květináče určené pro pěstování stromků. Musíme počítat s tím, že těžké nádoby nelze přesunout a proto pečlivě volíme, kde budou stát.
  • Hrnce a mísy - nádoby vyřazené z kuchyně využijeme na pěstování menších druhů rajčat (cherry) a malých paprik (feferonky).
  • Speciální pytle na pěstování zeleniny

Rady pro pěstování rajčat

Sazenice přesazujeme do nádob v polovině května, kdy už nejsou mrazíky - pokud by přece jen hrozily, zakryjeme rostlinky na noc igelitem. Pokud nemají nádoby odtokové otvory, musíme je vyvrtat nebo dno vysypat štěrkem -  jinak kořeny po dešti hnijí, protože jsou zatopené vodou.

Zemina do květináčů

Hlína nemusí být speciální (substrát pro rajčata), ale je potřeba ji správně hnojit. Rajčata a papriky mají rády zelené hnojivo (drobnou posečenou trávu), popel, kravský hnůj, kompostovanou hlínu. Při nedostatku živin je rostlina slabá a plody drobné a bez chuti.

Zalévání paprik a rajčat

Truhlíky a květináče musíme umístit na jižní stranu, potřebují minimálně osm hodin slunce denně. Málo slunečního svitu způsobí, že rostliny jsou slabé, méně plodí a plody jsou drobné. Dejte ale pozor na prudké slunce, kterému by rostliny byly vystaveny delší dobu, a v tu dobu je nezalévejte. Rostliny zaléváme ráno, aby kořeny stihly vláhu vypít, než se udělá teplo, popřípadě večer, až slunce zapadne. Vodu lijeme ke kořenům, nikoliv na listy - kapky vody totiž fungují jako lupa a sluníčko vypálí na listech žluté skvrny, které brání rostlině ve zdravém růstu.

Pěstování zeleniny v truhlících není tak těžké, jak by se mohlo zdát. Výhodou je, že rostliny mají menší nároky na prostor, můžeme je přenést, mohou být umístěny blíže k vodě. Pokud dáme rostlinám potřebnou péči - hnojivo, vodu a sluníčko, odmění se nám sladkými plody. 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více