Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vyštipování rajčat: Poradíme vám, jak si zajistit krásnou úrodu bez zbytečných ztrát
Zdroj: Kristýna Anna Vondálová

Vyštipování či vylamování bočních výhonů rajčat, tedy zálistků, je důležité téma. Tato činnost patří totiž k základní péči o rychle rostoucí rostliny. Jakou péči dáváte svým rajčatům vy? A víte, že se nezaštipují všechny druhy rajčat?

Správnou péčí o rajčata se dočkáte krásné úrody. Nestačí však jen zalévání a pravidelná kontrola na podchycení případného výskytu škůdců. Vydatnou úrodu zásadně ovlivňuje právě vyštipování.

Jak na vyštipování rajčat

Boční výhony se odstraňují u tyčkových odrůd rajčat, a to po celou dobu růstu.

  • Nechává se růst hlavní výhon a všechny postranní, vyrůstající mezi hlavním stonkem a listem, odstraňte. 
  • Díky vyštipování bočních výhonů se ke všem plodům dostane potřebné světlo, což urychluje jejich dozrávání. Vyštipovat je nejlepší každý týden a nezapomeňte odstraňovat i slabé či nemocné listy.
  • Zálistky je nutno odstranit co nejdříve, aby neměly možnost zmohutnět a brát sílu hlavnímu stonku. U pozdějšího odstranění je problém ve velkých ranách po vyštípnutí, což vede k riziku vzniku plísní či houbových a bakteriálních nemocí. Pokud necháte některých boční výhon přerůst, zvažte, jestli pro rostlinu nebude menší riziko výhon ponechat než ho vylomit a tím negativně ovlivnit další růst celé rostliny.
  • Vyštipujte prsty, žádné nástroje (nůž či nůžky) se k tomu nehodí. Jejich použití může vést k riziku houbovitých onemocnění a jejich přenosu mezi rostlinami. 
  • V případě, že jste odstranili větší zálistek, je možné ránu zasypat mletou skořicí, která má dezinfekční účinky a používá se i při řízkování pokojových rostlin.
  • V polovině léta je nejlepší už zaštípnout hlavní stonek, aby se rostlina soustředila na dozrávání již vytvořených plodů. Ponechte jen asi 5-6 "pater" květenství. 

Druhy rajčat, která volně rostou bez zásahu

Keříčková a divoká rajčata se nezaštipují, případně pouze minimálně (kvůli úpravě rostliny). Jejich košatý vzrůst je pro tyto odrůdy typický. Staráte se tedy jen o pletí okolo rostlin, případné odstraňování poškozených či suchých listů a pravidelnou kontrolu jejich vitality. Pak už zbývá jen výběr receptů na zpracování chutných domácích rajčat.

Co s nadbytečnou úrodou

Již dávno tyto dary zahrady nekonzumujeme pouze čerstvé. Rajčata mají mnoho využití, od kečupu až po rajskou omáčku, oblíbenou stálici v českých kuchyních. A jaký pokrm z rajčat milujete vy? Budeme rádi za vaše tipy do komentářů pod článkem. 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky