Proč nerostou plody okurek? Zvlášť začínající pěstitele neplodnost někdy trápí
Okurky patří k těm nejběžněji pěstovaným druhům zeleniny v naší zemi, rostliny milují teplo a potřebují výživnou půdu. Musí mít dostatek vláhy a také prostoru. Když se okurkám daří, nedočkavě čekáme, kdy konečně začneme sklízet první plody.
Okurky potřebují teplé počasí, přičemž citlivé jsou nejen na chlad, ale také na teplotní výkyvy. Nejlépe prospívají v teplých oblastech, ale i v těch chladnějších se dočkáme dobré sklizně - jen si na péči musíme dát ještě více záležet.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Proč nerostou plody okurek
Někdy je potřeba jen více trpělivosti a plodů se brzy dočkáme. Zpočátku na rostlinách bývá více samčích květů, ale brzy se okurky rozplodí. Pokud malé okurčičky nerostou, může to mít více příčin a některé snadno odstraníte.
- Nevhodné odrůdy: Možná pěstujete odrůdy, které se do vašich podmínek nehodí, mohou být náročnější na teplotu. Pro chladnější oblasti se doporučují některé hruboostné hybridy, odolné vůči nižším teplotám a vhodné pro pěstování na venkovních záhonech.
- Nesprávné stanoviště: Okurky potřebují slunce a teplo, dostatečná teplota ve dne i v noci je pro vývoj plodů podstatná. V chladnějších oblastech si vypomůžeme skleníky, fóliovníky nebo třeba fóliovými tunely a netkanou bílou textilií, kterou později odstraníme.
- Nedostatek vláhy: Bez zálivky se okurkám nedaří - rostliny zaléváme jen ke kořenům, ale listy nepoléváme. Okurky koření jen mělce, neberou si vláhu z hlubších vrstev. Chybou je nejen nedostatek vláhy, ale také přemokření.
- Nízké teploty: Okurky jsou velmi náročné na teplo, neprospívají jim příliš horké dny a chladné noci pro ně mohou znamenat jen velmi slabou plodnost. Stačí několik chladných nocí a již plodící okurky začnou stagnovat. Citlivé jsou zvlášť partenokarpní odrůdy, které se jen stěží znovu rozplozují, nicméně ostatní okurky se rychleji vzpamatují.
- Slabé opylení: Hadovky (partenokarpní odrůdy) to bez opylovačů zvládnou i ve sklenících a fóliovnících, ale většina okurek potřebuje opylovače. Pokud nestačí hmyz, můžeme pomoci ručním opylováním pomocí štětečku. Stačí jen utrhnout samčí květ a jeho tyčinkami se dotýkat samičích kvítků.
- Nevýživná půda: I to může být problém, okurky jsou velmi náročné a potřebují hodně živin. Vyhnojit je potřeba půdu před výsadbou nebo před výsevem, ale přihnojovat můžeme i v průběhu sezóny. Skvělé jsou různé zákvasy a výluhy.
- Čerstvé osivo: Více plodí okurky vypěstované ze staršího osiva, to věděli už naši rodiče - osivo okurek si z toho důvodu připravujeme dlouho předem (3–4 roky).
- Příliš hustá výsadba: Okurky, zvlášť pokud máme vlastní semínka, můžeme vyset hustěji a později protrhat. Ponechané příliš husté porosty nejsou vhodné. Rostliny potřebují prostor, aby mohly zesílit a čerpat dostatek živin z půdy.
- Houbové choroby: Okurky jsou velmi náchylné k houbovým chorobám. Když jsou rostliny postižené plísní, začínají žloutnout a plodů už mnoho nebude. Důležitá je prevence - vzdušnost porostu, vertikální pěstování, zálivka jen ke kořenům.
- Zanedbaná sklizeň: Okurky dávají svou sílu tomu, k čemu je vedeme. Pokud včas nesklízíme mladé okurky, dávají sílu do těch už narostlých, soustředí se na vývoj semínek, místo aby se staraly o další a další plody.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jistě se už těšíte, až budou vaše okurky plodit a vy je budete sklízet. Můžete si zatím naplánovat recepty, které pak použijete. Co třeba kvašáky? Správně připravené jsou báječnou lahůdkou.
Zdroj: Antonín Dolejší - Zelenina na zahrádce, Roman Pavela - Zeleninová zahrádka polopatě
Komentáře