Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak připravit hnojivý výluh? Pokud máte slepice, připravte si zálivku z jejich trusu, zelenina vám poroste ostošest
Zdroj: Pixabay, Heike

Zelenina potřebuje ke svému růstu dostatek živin, dobrým zdrojem je dobře uleželý kompost nebo chlévský hnůj. Přidáváme i Cererit nebo NPK. Oblíbené jsou posilující výluhy z nadzemních částí kopřiv, které používáme především v květnu a červnu, když obsahují nejvíce důležitých látek. Pokud máte ale možnost získat slepičí trus, neváhejte. Je to další výborná možnost, jak si skvěle pohnojit zahrádku.

Slepičím trusem ale nehnojíme tak, že bychom ho jednoduše nasypali k rostlinám. Oblíbený postup je trochu složitější, ale rozhodně účinný. Získaná hnojivá zálivka má velmi dobrý vliv na půdu, aplikujeme ji především k plodové zelenině, k ovocným stromům a drobnému ovoci, ke košťálovinám, k letničkám i trvalkám. Přihnojit můžeme růže a trávníky.

Jak připravit zálivku ze slepičího trusu

Slepičí trus získáme buď od vlastních slepic nebo o něj můžeme poprosit sousedy z blízkého okolí. Nejspíš se rádi rozdělí.

  • Suchý slepičí (nebo holubí) trus dáme do poloviny vhodné nádoby (ideální je plastový kýbl). 
  • Zalijeme ho vodou - nádobu naplníme, trus musí být ponořený. Nádobu necháme na osluněném místě na zahradě.
  • Poté bude probíhat kvašení, které trvá nejvýše dva týdny. Při teplém počasí stačí dokonce kratší doba.
  • Získaný výluh ředíme vodou v poměru 1:10
  • Používáme k přihnojování rostlin buď brzy po dešti nebo po zalévání.
  • A kolik hnojivé zálivky dávat k rostlinám? Miroslav Kalina v časopisu Zahrádkář (Srpen 2018) radí: "10 litrů takto připraveného výluhu (po zředění vodou) postačí k přihnojení 20 kusů rajčat nebo 10 rostlin zelí." 
  • Tip: Aplikaci zálivky neprovádíme před příchodem návštěvy, které se chceme pochlubit krásnou zahradou. Výluh přece jen zrovna nevoní.

Letní zahrada nám nabízí velkou úrodu ovoce a zeleniny. Vše je plné barev a chutí, krásně šťavnaté a křupavé. Rostlinám se v příznivých podmínkách velmi dobře daří. Když mají dostatek vláhy, slunce i výživnou půdu, přinesou bohatý užitek.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více