Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Někdy se kysané zelí zkazí - ztmavne, změkne a zapáchá. Přitom stačí dodržet tři podmínky a naše zelí bude chutnat skvěle
Zdroj: Toprecepty.cz

Kysané zelí je oblíbenou součástí našeho jídelníčku. I když se dá běžně koupit, úplně nejlepší je to domácí. Ne vždy se nám ale povede, přitom stačí dodržet tři jednoduché podmínky a naše zelí bude chutnat skvěle.

Ztmavnutí a zápach má na svědomí kyselina máselná, která se vytvoří místo potřebné kyseliny mléčné. Bohužel takto zkažené zelí nelze napravit, musíme ho vyhodit a příště zkažení předejít správným postupem.

Zelí potřebuje pro správné vykysání tři důležité podmínky

Dodržet je zvládne každý.

  • Čistotu. Všechny pomůcky, nádoby a ruce (nohy, holínky) musí být perfektně čisté.
  • Nepřítomnost vzduchu. Zelí je potřeba důkladně udusat. Pokud má samo málo šťávy, musíme přidat převařenou a zchladlou vodu se solí. Zelí je potřeba zatížit, aby při bouřlivém kysání nezůstal jeho povrch na suchu.
  • Správnou teplotu. Začátek kysání potřebuje teplotu 20-24 °C, po 2-4 týdnech už stačí 12-15 °C. Pro rychlejší nastartování kysání můžeme nálev naočkovat mléčnou kulturou (přidáme trochu odstředěného kyselého mléka nebo podmáslí)
Není těžké tyto podmínky dodržet, ale je nutná důslednost. Podrobnější informace ke každé podmínce si můžete přečíst v dalším článku. Kromě klasického nakládání zelí do sudu vyzkoušejte také zelí naložené ve sklenicích. S postupem poradí následující video:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky