Kysané zelí do sklenic

JanaDorazinova Kuchařka: JanaDorazinova

Zavařeniny 235 názorů

Suroviny

hlávkové zelí (každý, kolik potřebuje na zimu)
sůl
kmín
celý pepř
křen - kdo má rád
Recept si zatím oblíbilo 56 kuchařů

Postup přípravy receptu

 1. Nakrouháme, popř. koupíme krouhané zelí, nasypeme je do vaničky, posolíme (na kilo zelí 3 dkg soli), posypeme kmínem a celým pepřem, necháme aspoň 3-4 hodiny pustit šťávu.

 2. Potom zelí natlačíme do 0,7 l sklenic tak,aby v každé byla i šťáva a zavíčkujeme. Můžeme použít i šroubovací víčka. Dáme je na plechy, nejlépe k topení nebo někam do tepla. Víčka se vypoulí a zelí pracuje a stéká z nich voda.

 3. Necháme tak asi 2-3 týdny, víčka by se měla vcucnout, ale pokud ne, nevadí. Zaneste zelí do sklepa a můžete konzumovat. Pokud si nejste jisti, otevřete jednu sklenici. Zelí by mělo být křupavé a moc dobré.

Poznámka

Já dělám tohle zelí každý rok a pokaždé z více kil, pořád je málo. Nemám místo ve sklepě na soudek a taky zelí nezapáchá po celém domě.

Přidat k oblíbeným Vytisknout recept


Pochutnali jste si? Sdílejte recept!

Poslat emailem

Recept sdílelo již 1 443 kuchařů a kuchařek

Ohodnoťte recept: Kysané zelí do sklenic

 • Pitak Pitak

  Po dlouhém bádání a pokusů, jsem zjistil úžasnou věc.... Mám zelí v zeláku od podzmu do začátku léta,, mám návod jak vám zelí vydrží do června! "
  Při odebírání zelí už skoro u dna,, musíte dolevat tekutinu někdo radí převařenou vodu někdo osolenou vodu,,, atdddd.
  Já přišel n a zlepšovák!"
  Buď bio domácí jablečný ocet vlastní výroby ", jako já, nebo koupený bio ocet 1:1 zředený s prevař.vodou tím zalevam zelí aby nevyschlo.
  Hlavně se netvoří plíseň a je i po půl roce světlé a křupavé!! "
  Zelí zdar! ":-Q

  Odpovědět

 • MamlajdaD MamlajdaD

  Tady na Topreceptech jste už snad hledal - na zelí s křenem je tu několik receptů, ale jastli některý bude "ten váš", který hledáte, to nevím.
  https://www.toprecepty.cz/recept/58529-nakladane-z...
  https://www.toprecepty.cz/recept/5335-zeli-s-krene...
  https://www.toprecepty.cz/recept/15179-krenove-zel...

  Odpovědět

 • MamlajdaD MamlajdaD

  Lubos T. : Přečetla jsem si váš dotaz, a protože by mně vámi popisované zelí s křenem také zajímalo, hledala jsem na google, ale vygůglila jsem jen jeden recept na zelí s křenem. Tedy zase moc jsem se nesnažila. Tak alespoň to, co jsem našla:https://www.femina.cz/kysane-zeli-s-krenem-a-jablk...
  Ale do toho zelí se přidávají celá jablka, která podle popisu rceptu lze vynechat. A je tam i ten kuličkový pepř, ovšem zase tam ale není hořčičné semínko. Asi to nebude to, co hledáte a to mně mrzí, o recept na vámi popisované zelí bych moc stála!;-) Zdravím!:-K

  Odpovědět

 • Lubos T.: Bohužel, tak to opravdu nevím :-(

  Odpovědět

 • Lubos T. Lubos T.

  Dobrý večer Jano
  kysané zelí dělám stejným způsobem jako Vy a je výborný,ale začátkem toho to roku se mě dostalo do rukou na ochutnání zelí které nebylo kysané a bylo s křenem a hořčičným semínkem a celým pepřem a mělo mléčnou barvu.A chtěl bych se Vás zeptat jestli náhodou nevíte o jaký způsob naložení se jedná (stejný poměr soli a cukru nebo něco jinného),protože s majitele receptu se mě nepodařilo sehnat.
  Předem děkuji.L.T.

  Odpovědět

 • JanaDorazinova JanaDorazinova(autorka receptu)

  mila52: Sama nevím a nevěděla bych, kdyby se mi to stalo. Možná je to teplem venku, nebo zelím. My jsme si nechali vždy nakrájet čerstvé, nekupovali jsme nakrouhané někde v zelenině, nebo v Polsku. Nevím, jak vy..

  Odpovědět

 • mila52 mila52

  Dělám zelí takto několik let a vždy se mi povedlo a krásně kvasilo. Letos ho mám už naložené skoro 4 týdny a nechce se mu moc kvasit. Ze začátku to vypadalo a teď jen trošku. Víčka jsou vypouklá a je jen trošku cítit. Myslím si, že v něm bylo málo vody. Nevím co s tím mám dělat, zda ještě počkat nebo sklenice rozdělat, přidat převařenou slanou vodu a znova zadělat. Poradíte mi některá? :-)

  Odpovědět

 • JanaDorazinova JanaDorazinova(autorka receptu)

  werny1: Není potřeba sterilizovat :-). Když otevřu sklenici, odeberu si zelí, tak vodu doliji ze studeného kohoutku, trochu ho utlačím ve sklenici a dám do chladu :-). Udělám to vždy, dokud nespotřebuji celý obsah sklenice. nenapadlo mne si schovat vymačkaný lák ze zelí, ale určitě nic nepokazíte ani jím :-)

  Odpovědět

 • werny1 werny1

  Chtěl jsem se zeptat,když jsem to zelí dělal,dotáhl jsem je nafest,až pak jsem se dočetl,že se mají dotáhnout přiměřeně.Dnes je to 16 den,otevřel jsem jednu,vyvilila se voda,zelíčko je super,dolil jsem schovanou šťávou,kterou mám v chladu schovanou od nakládání.Teď mi jde o to,jestli stačí to víčkou rukou dotáhnou nafest,a schovat již do chladu,nebo jestli je třeba klasické sterilování (20minut - 80stupňů).Bojím se,když to dotáhnu nafest rúčo,aby se nezačalo kazit.Děkujem všem,za odpověd.

  Odpovědět

 • Dáša Dáša(neregistrovaná)

  magdalenka: Můžu to otevřít i po 3 týdnech?Vcucnou se ještě ty víčka?Nezkazí se mi to?

  Odpovědět

 • magdalenka magdalenka

  Dáša: otvor poháre, obsah stlač a dolej slanú vodu, nech sa to nepokazí, snáď to zachrániš.

  Odpovědět

 • Dáša Dáša(neregistrovaná)

  1974andrea: Děkuji za radu :) tak příště,teď už je asi pozdě to otvírat,ale stále jsou víčka vypouklé,ještě nejsou vcuclé.Tak nevím,no bude to suché :(

  Odpovědět

 • JanaDorazinova JanaDorazinova(autorka receptu)

  Alena: Ježkovy oči! :-O Stačilo si prohlédnout fotopostup! :-O Já nevím, jestli to teď není už moc suché, aby to bylo dobré..

  Odpovědět

 • Alena Alena(neregistrovaná)

  Dávala jsem zelí bílé na kvašení do sklenic o,7 se šroub.uzávěrem a někdo mě poradil,že to mám dát dnem vzhůru.Mám pocit,že z toho je vytečeno příliš vody ! Mám to znovu obrátit a tu vytečenou vodu tam dodat a nechat to víčkem vzhůru ? Děkuji za radu Alča:-8

  Odpovědět

 • 1974andrea 1974andrea

  Dáša: Já ho prvně stlačím jako vy a nechám nad ním tekutinu. Ta během kvašení vytéká. Po dvou dnech sklenice otevřu a ještě jednou stlačím, protože zelí "leze" nahoru až k víčku. Pak už uzavřu a neotvírám. Když je tam málo tekutiny, tak shora začne měnit barvu.

  Odpovědět

Předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16

Tématické fráze: nakládání zelí nakládání kysaného zelí do sklenice kysané zelí postup nakládání kysané zelí postup nakládání domácí kysané zelí jak vyrobit kysané zelí recept jak naložit zelí kysané zelí ve sklenicích nakládání kysaného zelí jak zavarit kysane zeli recept na nakládané kysané zelí zavařování kysaného zelí kvašené zelí postup nakládání nakládání zelí recept kysané zelí domácí kysané zelí jak nakládat zelí jak naložit kysané zelí domácí výroba kysaného zelí nakládané kysané zelí recepty

Zapomněl/a jsem heslo