Co s jahodníky po sklizni? Odplevelit, nakypřit půdu a důkladně pohnojit, další rok se nám za to odvděčí sladkými plody
16. 7. 2023 Zahrada
Měsíční jahody odplodily. Tato zdravá pochoutka ze zahrádky si přesto žádá vaši pozornost. Abyste příští rok sklidili třeba i více dobrých a voňavých jahod, je potřeba se jim i po sklizni náležitě věnovat. Není vhodné nechat vyčerpané jahodníky svému osudu. Co je tedy dobré udělat, aby i další rok bylo co zobat a sklízet?
Za následnou péči se nám za rok odvděčí
Abychom neklesli s kvalitou či výnosem v příštím roce, je třeba se jahodníkům věnovat i po sklizni. Než se budeme věnovat všem potřebných pracím, je třeba nejprve odstranit materiál, kterým jsme vystlali prostory mezi jahodníky, aby nedocházelo k odparu a aby plody nebyly špinavé. Materiál můžeme zkompostovat (až na fólii, dřevité vlny pak jen malé množství). Poté můžeme ušlapanou půdu nakypřit. Při těchto činnostech samozřejmě odplevelíme a pohnojíme, je-li velké sucho, tak občas zavlažíme. Okopání lépe zvládneme po dešti, příp. si půdu zavlažíme a počkáme do druhého dne. Ideální je rostlinky lehce přihrnovat, neboť mají tendenci nadzdvihovat se ze země a jsou tak ohroženy zasycháním.
Mohlo by vás zajímat
Základní ošetření a co se šlahouny
Chcete jahody množit nebo potřebujete jen udržet porost? Pokud nepotřebujete předpěstovat sadbu, tak je potřeba šlahouny odstranit, abyste se vyvarovali velkého zahuštění. Není úplně jednoznačné, kdy je vhodná doba na odstraňování výhonů.
Když k tomu přistoupíte v samém začátku, tak jahodník reaguje tak, že intenzivně vytváří další. Ideální je období 2-3 týdny po sklizni, kdy už se nové šlahouny přestávají vytvářet (většinou stačí odstraňovat nadvakrát). Pokud necháváme zakořenit ve stávajícím místě, je dobré šlahoun okamžitě po zakořenění přestřihnout, aby nová rostlinka lépe zakořenila. K této práci využíváme zahradní nůžky či nůž (nikdy neodtrháváme, abychom nepoškodili matečnou rostlinu).
Zmladit seříznutí – ano či ne?
Je to mezi pěstiteli celkem oříšek. Někdo nedá na seříznutí listů po sklizni dopustit a někomu to přijde barbarské. Skutečnost je taková, že pokud k tomuto kroku přistupujeme, tak musíme ve správnou dobu (jen tak se dá třeba zbavit nějakých chorob či škůdců, kteří číhají v porostu). Vhodný termín k odstranění listů nelze stanovit univerzálně, záleží na odrůdě i na poloze pěstování. Nejpříznivější čas by měl být v první polovině srpna.
Po tomto zákroku musí dojít k přihnojení a zavlažování (je-li sucho). Po sklizni dochází k nejdůležitějšímu hnojení za celou sezónu - tak jak jsme pohnojili po sklizni, budeme sklízet příští rok. Hnojiva rozmisťujeme stejnoměrně kolem rostlin, bráníme se zasažení mladých listů a srdíček. Po hnojení sypkými hnojivy je doporučována závlaha, aby se vše řádně zapravilo do půdy. Využít se dají i hnojivé zálivky - zkvašený drůbeží trus, přírodní jícha, popelová zálivka apod., případně hnojivo určené speciálně na jahodníky.
Končí rok s jahodami
Sezónu jahod ukončíme na podzim, kdy na záhon můžeme rozházet kompost, a mezi řádky nakypříme terén, a tím jahodníky ochráníme před zimními větry. Záhony jahod je také možné zakrýt chvojím.
Zdroje informací:
Kniha Jahody, Harant M. - Zacha V.
Příručka Rady drobnými pěstitelům ovoce a zeleniny, Sedliska B.
Zahradnictvi-spomysl.cz: Návod na pěstování jahod
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Letní nápoje pro děti: Připravte jim jahodový koktejl, domácí limonádu nebo dětskou kávu!
Ovoce, které můžete sklízet i na balkoně: Jahodníky kromě sladké úrody krásně kvetou a zdobí, ostružiny vydrží do prvních mrazíků
Jak a kdy zalévat a hnojit jahody, abychom měli tu nejsladší úrodu? Pomáhá kopřivová jícha i slepičí trus, důležité je i správné zavlažování
Přečtěte si Zobrazit více
Jak množit jahody. Vlastní sazenice získáte snadno a bez námahy. Začátečníkům poradíme
Jak se postarat na jaře o jahodníky? Potřebují okopat, přihnojit a zbavit se nejslabších článků, pak budou plodit jako o závod
Kávová sedlina do kompostu patří, zbytky masa tam nesmí aneb Praktické informace pro zahradní kompostování krok za krokem