Richard I. Lví srdce: Anglický král si pochutnával na plněných křepelkách a osobního kuchaře povýšil na rytíře
4. 8. 2024 Historie a zajímavosti
Přezdívku Lví srdce získal Richard I. za chrabrost. Anglický král, který vládl ve 12. století, byl vychován ve Francii a zřejmě vůbec neuměl anglicky. Pochopitelně ho nenadchla ani anglická kuchyně a nejraději si pochutnával na francouzských jídlech.
Richard I. měl rád francouzskou kulturu
Budoucí anglický král Richard I. (1157–1199) strávil dětství a mládí ve Francii se svou matkou Eleonorou. Vztahy v této rodině nebyly zrovna příkladné, protože Richard s Eleonorou stáli za vzpourou proti jeho otci Jindřichu II. a bratru Janovi.
Ačkoli anglický trůn mu patřil zhruba deset let, za tu dobu strávil v Anglii jen šest měsíců. A anglicky se nenaučil. Obdivovatel rytířské kultury a trubadúrských písní Richard I. se proslavil jako bojovník a účastník třetí křížové výpravy.
Na válečném poli exceloval, ale k sňatku ho až ve dvaatřiceti letech donutila matka. Není ale jisté, zda manželství s Berengarií Navarrskou bylo naplněno. Richard byl s velkou pravděpodobností homosexuál.
A ještě k přezdívce Lví srdce. Prý vznikla díky jeho chrabrosti v bitvách a Richardův erb se třemi lvy je dodnes znakem Anglie.
Mohlo by vás zajímat
Ovoce jen pro šlechtu
Richard v mládí žil v Akvitánii, tedy na území na východě Francie, které se rozkládalo od Atlantského oceánu hluboko do vnitrozemí. Základem stravy v této oblasti byly obilniny, především oves a pšenice, z kterých se pekl chléb a připravovaly kaše. Šlechta si na rozdíl od poddaných mohla dovolit chléb z čisté a jemně prosáté pšenice.
Není třeba zdůrazňovat, že budoucí anglický král měl na stole vždy dostatek masa, převážně zvěřiny, ryb i mořských plodů ochucených vzácným kořením, které se dováženo z dalekých arabských zemí.
Zelenina se považovala za jídlo chudých, zato ovoce bylo vhodné pro šlechtu. Jako dezert se tak často podávaly hrušky na víně.
Mohlo by vás zajímat
Milovník hostin vyznamenal kuchaře
Přestože Richard II. prožil většinu svého dospělého života na bojištích, v jídle se nijak neomezoval. Když neválčil, pořádal party. Miloval velké oslavy a hostiny, kde se na rožni opékalo maso, k němu se jedl chleba a piva a vína byl dostatek.
Nepřekvapí tedy, že jedním z nejdůležitějších členů jeho družiny byl kuchař. Mělo to své důvody, protože při všeobecně nedostatečné středověké hygieně se jídlo mohlo stát zdrojem otravy.
Po jedné z vydařených hostin, kde si Richard I. obzvlášť pochutnal, pasoval svého kuchaře do rytířského stavu, prohlásil ho za pána z Poitou a svěřil mu tam do správy pozemky.
Mohlo by vás zajímat
Sicilské tažení
Třetí křížová výprava, jejíž cílem bylo osvobodit Jeruzalém a Svatou zemi od muslimů, přivedla krále Richarda I. mj. na Kypr a na Sicílii. Tam armáda křižáků připlula v září 1190 a pár měsíců tam vojáci zůstali.
Richardu I. se na Sicílii zřejmě líbilo a místní kuchyně ho zaujala. Obyvatelé Sicílie si na jídlo vždy potrpěli a anglický král si ho tam také užíval.
Mohlo by vás zajímat
Sarde a beccafico
Již tehdy se servírovalo tzv. sarde a beccafico, což je tradiční sicilský pokrm z malých sardinek, vykostěných metodou „motýlkování“ (odstranění pouze jedné páteřní kosti). Takto upravené rybí maso se plnilo sladkou a slanou směsí strouhanky, piniových oříšků, rybízu, ančovičky, česneku a petrželky. Peklo se lehce pokapané olivovým olejem a šťávou z čerstvého citronu.
A protože na Sicílii trávil i Vánoce, podle básníka Ambroise tam uspořádal velkolepou vánoční hostinu. Pečené křepelky a další drobní ptáci stejně jako dušené hovězí či vepřová a jehněčí pečínka se podávali na zlatých a stříbrných podnosech. Nechyběla ani sladká kaše s granátovými jablky nebo výběr sýrů.
Richard I. se dožil pouhých 41 let, která ovšem bohatě vyplnil tím, co dělal rád – válčením a bohatými hostinami.
Náš tip: Máte chuť na něco výjimečného? Kombinace dušené dýně s hruškou na víně uspokojí i ty nejnáročnější strávníky.
Zdroje informací:
englishhistory.net: Richard I – The Lion Heart
thevintagenews.com: Richard the Lionheart was so Pleased with his Food he Knighted the Cook
siquillya.wordpress.com: Eating and drinking in King Richard I’s Messina
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Skotská královna Marie Stuartovna vyžadovala polévku z koroptví a máslové sušenky, sladkosti odkázala lékárníkovi
Francouzský král Ludvík XIII. zahradničil, pěstoval zeleninu a už v 10 letech dokázal uvařit mléčnou polévku
Samosběr brambor 2024: Ty nejlevnější k uskladnění seženete už za 8 Kč za kilo a dokonce i nedaleko Prahy
Náhodný recept Zobrazit více
Nejnovější recepty Více
Jáhly s dýní a žampiony
Přidáno před 12 hodinami
Fazole s rajčatovou omáčkou a kuřecím masem (vhodné pro diabetiky)
Přidáno před 17 hodinami
Kuřecí žaludky na žampionech
Přidáno před 21 hodinami
Dýňové kari s kuřecím masem
Přidáno před 22 hodinami
Žitnopšeničný chleba s psylliem a ořechy
Přidáno 10. 9. 2024 01:23
Pečená zelenina s krutonky a falešným „balkánským sýrem”
Přidáno 9. 9. 2024 20:45
Přečtěte si Zobrazit více
20 receptů na rizoto: Pokrmy z rýže na mnoho způsobů jsou snadné na přípravu
Francouzské středověké hostiny: Na talířích z tvrdého chleba se podával pečený páv či zvěřina, zeleninou šlechta opovrhovala
Pět skvělých vychytávek do kuchyně, které vám usnadní život a nestojí moc. Který šlehač se vyplatí a jak vybrat mixér?