Skotská královna Marie Stuartovna vyžadovala polévku z koroptví a máslové sušenky, sladkosti odkázala lékárníkovi
20. 10. 2023 Historie a zajímavosti
Na francouzský královský dvůr přišla Marie Stuartovna teprve jako šestiletá a byla připravována na roli manželky korunního prince Františka. Francie 16. století jí natolik učarovala, že i po návratu do rodného Skotska vyžadovala francouzská jídla a nechala vysadit francouzské odrůdy jablek.
Osud podobný Marii Antoinettě
Necelé dva roky byla francouzskou královnou. V pouhých 18 letech ovdověla a vrátila se zpět do Skotska, ale Francie se jí vryla pod kůži. Její život byl jako na houpačce a trochu se podobal osudu o dvě století mladší francouzské královny Marie Antoinetty – a to i včetně tragického konce na popravišti. Marii Stuartovnu však nepopravili Francouzi, pokyn katovi dala její teta, anglická královna Alžběta I.
Mohlo by vás zajímat
Dvojnásobná královna milovala francouzské pokrmy
Přeskočme ale spletité a složité životní peripetie krásné Marie Stuartovny, nejprve francouzské a poté skotské královny, a podívejme se na její celoživotní lásku k Francii a francouzskému jídlu.
Ochutnala tam to nejlepší, co renesanční francouzská kuchyně mohla nabídnout. Na královské domácnosti se nešetřilo a nebylo výjimkou za jediný den v kuchyni připravit 2 telata, 16 ovcí, 5 prasat, 7 hus a k tomu nějaké kusy hovězího, zajíce, bažanta i skřivana.
Mohlo by vás zajímat
Sladké ovoce a dezerty
Na stole nikdy nechybělo ovoce, vždyť v zahradách zámku Chenonceau, kde Marie žila, rostly broskvoně, meruňky a jabloně. Keře rybízu a lesních jahod nebo morušovníky byly obsypány plody. Překvapivě se tam dařilo i banánovníkům. Marie si nejvíc pochutnávala na melounech.
Sladké sušené ovoce bylo základem mnoha zákusků a dezertů. Mladá královna mohla ochutnat i dortíky a bonbóny s cukrem, který byl luxusním zbožím. Na jídelníčku byl marcipán i hustá lepkavá pasta z kdoule a pomerančů podobná marmeládě.
Přivezla si sto beden vína a sazeničky stromů
Když se v srpnu 1561 Marie definitivně vracela do rodného Skotska, doprovázela ji loď plná francouzských potravin a sto beden francouzského vína. Nechyběly ani sazeničky ovocných stromů, především jabloní a hrušní.
Zvykat si musela na omezenější výběr sezónní zeleniny a ovoce. Skotská kuchyně byla jednoduchá i v královském paláci v Edinburghu a skládala se z vydatných polévek, vařeného masa, uzených ryb, ovesné kaše a kapusty.
Mohlo by vás zajímat
Máslové sušenky a silná polévka z koroptví
Návrat Marie s sebou přinesl obohacení nevýrazných pokrmů o francouzské chutě. Nechávala si například péct tenké a křehké máslové sušenky ochucené carawayem, což je druh kmínu hodně podobný anýzu.
Královna Marie nade vše milovala silnou polévku z koroptví, která byla náročná na přípravu. Na tu se spotřebovaly vždy dvě koroptve a nešetřilo se ani jinými surovinami. Přidávalo se také máslo a slanina. Polévka se servírovala s kusy masa, bílým chlebem, sypaná pistáciemi a jádry granátového jablka.
Mohlo by vás zajímat
Sladkosti zdědil lékárník
Konec svého života strávila Marie v anglickém zajetí a jedinou útěchou se jí stalo jídlo. Dokonce prý i výrazně přibrala na váze.
Zajímavé je, že Marie Stuartovna si dobrého a kvalitního jídla natolik vážila, že v závěti odkázala všechny své sladkosti a různé pro ni důležité a oblíbené potraviny svému lékárníkovi.
Náš tip: Dostali jste chuť na dobrou silnou polévku? Hovězí vývar s játrovými knedlíčky podle našeho videoreceptu by neudělal ostudu ani na královském stole.
Zdroje informací:
pressandjournal.co.uk: ShortbrPotage à la Reine: The Great Tudor Bake Offead fit for a queen as Mary Queen of Scots is linked to historic Scottish biscuit
thetudortravelguide.com: Potage à la Reine: The Great Tudor Bake Off
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Královské chutě: Kateřina Medicejská přivezla z Itálie chřest, cibulovou polévku či makronky a naučila jíst Francouze vidličkou
Královna Marie Antoinetta milovala croissanty, vodu si nechávala dovážet a pila ji s květy pomerančovníku
Bílá paní Perchta z Rožmberka: Pod taktovkou despotického manžela hladověla a často jídávala jen kaše a nekynuté placky
Přečtěte si Zobrazit více
Jak upravit kdoule? Z jejich šťávy, která voní vanilkou a citrusem, jsme připravili sladký rosol a z dužiny vynikající sýr
Královské chutě: Jindřich VIII. byl gurmán, na zámku měl 18 kuchyní a tyhle lahůdky pro něj připravovalo na 200 kuchařů!
Sušené ovoce v naší kuchyni. Využít se dá na mnoho způsobů