Francouzské středověké hostiny: Na talířích z tvrdého chleba se podával pečený páv či zvěřina, zeleninou šlechta opovrhovala
20. 11. 2023 Historie a zajímavosti
Hluboká propast mezi šlechtou a obyčejnými lidmi ve středověku se projevovala na talíři. Ačkoli je ale aristokratické hodování většinou spojeno s nezřízeným obžerstvím, hostiny francouzských šlechticů se vyznačovaly i jistou úrovní stolování odpovídající tehdejším možnostem.
Mytí rukou a modlitba
Evropské středověké stolování šlechty je v našich představách většinou spjaté s přejídáním a marnotratným plýtváním jídla. Z různých dochovaných písemných dokladů ale víme, že francouzská aristokracie si už ve 12. a 13. století potrpěla na určitou noblesu. Stoly (v případě potřeby i prkna umístěná na podstavcích) byly pokryty bílými látkami, později ubrusy z drahých látek. Na nich byly připraveny hliněné nádoby vína ředěného vodou.
Mohlo by vás zajímat
Trochu nudný páv
Talíře bývaly často vskutku „rustikální“ – šlo o několik dní staré plátky chleba, na kterých se servírovalo maso. Vidličky se nepoužívaly, i proto velkolepé hostiny začínaly i končily mytím rukou. Pak následovala modlitba.
Na šlechtickém stole se vystřídalo několik chodů, a to zvěřina, skopové, hovězí a vepřové maso, obilné placky, čerstvě upečený chleba či kaše nebo fazole. Drůbež a různí divocí ptáci byli také oblibě. A víte, že na francouzském středověkém banketu nikdy nechyběl páv?
Mohlo by vás zajímat
Ovoce bylo „in“, zelenina „out“
Příslušníci aristokracie často využívali různé sezónní a netradiční ingredience či koření, aby a na hostinách předváděli své bohatství. A zatímco sezónní ovoce čerstvé nebo lehce upravené jako dezert ukazovalo na majetného hostitele, zelenina chyběla. Ta se totiž považovala za podřadné jídlo, které mají na talíři jen drobní zemědělci a chudina.
Mohlo by vás zajímat
Koření mělo zelenou
Občas se uvádí, že výrazné koření ve středověké kuchyni mělo maskovat zápach staršího nebo dokonce zkaženého masa. Možná se tak někdy stalo, ale obecně platilo, že lidé, kteří si mohli dovolit drahé exotické koření, byli bohatí. A bohatým lidem se servírovalo jen čerstvé maso.
A jaké vzácné koření se používalo v kuchyních středověké francouzské šlechty? Žádaný šafrán, štiplavý zázvor, voňavé muškátový oříšek, hřebíček, kardamom či skořice byly symbolem bohatství hostitelů a ukazovaly na jejich vazby na obchodníky ve vzdálených zemí Orientu.
Zapomenout nesmíme ani na sůl, jejíž používání bylo ve středověku také spojené s vyššími společenskými vrstvami.
Mohlo by vás zajímat
Zapojeny musely být všechny smysly
Aristokraté preferovali pokrmy vizuálně dobře upravené a naaranžované, což patřilo k vybranému stolování. Dobře zkombinovaná směs kvality, vzácnosti, vynalézavosti a krásy měla probudit všechny smysly. Například hojně se využíval šafrán, který jídlu dodal nádherně žlutou barvu, a přitom nijak neovlivnil chuť.
Na programu nebylo jen jídlo a dostatek pití. Šlechta své hostiny doplňovala o různá umělecká vystoupení. Hosté tedy mohli zhlédnout například krátká představení herců, zpěváků a tanečníků za doprovodu najatých hudebníků.
Dnes můžeme konstatovat, že středověké hostiny ve Francii ve znamení jednoduchosti a čerstvých surovin spolu s důrazem na vybranou prezentaci pokrmů položily základy dnešní moderní francouzské kuchyně.
Náš tip: Králík pečený s hořčicí, česnekem a zeleninou podle našeho videoreceptu by na středověké hostině ostudu neudělal.
Zdroje informací:
juliettebourdier.net: French Medieval Food
getty.edu: Imagining the Culinary Past in France: Recipes for a Medieval Feast
escoffier.edu: French Cooking: How and Why French Cuisine Came to Rule the World
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Královské chutě: Kateřina Medicejská přivezla z Itálie chřest, cibulovou polévku či makronky a naučila jíst Francouze vidličkou
Historie na talíři: Sůl měla ve starověku stejnou hodnotu jako zlato, hitem 70. a 80. let bylo šťavnaté kuře v soli podle tohoto receptu
Co je to divoké koření? Nezaměnitelná vůně, bez které se spousta pokrmů neobejde
Náhodný recept Zobrazit více
Nejnovější recepty Více
Houby v oleji
Přidáno před 9 hodinami
Kroupové rizoto s králičím masem, červenou řepou a koprovou smetanou
Přidáno před 9 hodinami
Kuřecí stripsy z trouby s vlažným dýňovým salátem
Přidáno před 14 hodinami
Diabetické lívanečky s kysanou smetanou a borůvkami
Přidáno před 17 hodinami
Kuřecí prsa s korejskou omáčkou
Přidáno před 21 hodinami
Bábovka s bílým jogurtem
Přidáno 4. 10. 2024 21:38
Přečtěte si Zobrazit více
Historie a cesty koření na evropské stoly: Mák se dával na chleba, pepřem se platily daně a svazek bylin odháněl čarodějnice
Šafrán: Víte, kde v kuchyni použít toto nejdražší koření světa a jak poznat padělek?
Zázvorový sirup místo tabletek: Pár kapek do vody jako účinná prevence, v čaji zase zahřeje a pomůže při nachlazení i viróze