Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Čtení patří jednoznačně k nejdůležitějším dovednostem, které by si děti ze školy měly odnést. Špatné čtení způsobuje nechuť k jakémukoliv dalšímu studiu a následně i komplikace v budoucí kariéře. Již od začátku je tedy vhodné čtení systematicky procvičovat. Ve spolupráci se speciálními pedagogy proto vznikla aplikace Včelka, která umožňuje trénovat čtení zábavnou formou prostřednictvím cvičení automaticky ušitých na míru vždy konkrétnímu dítěti. Dosud byla Včelka dostupná jen na počítači, nyní byla spuštěna verze pro Android tablety i iPady. Děti tak mohou nyní procvičovat čtení na tabletu třeba i v kuchyni během vaření.

Zábavná a hravá forma procvičování čtení pro Vaše děti

"Při jednání se školami a rodiči během práce na projektu Rozečti.se jsme se utvrdili v tom, že příčina problémů se čtením vzniká už na začátku při učení samotného čtení. Podle mezinárodních průzkumů má přes 20 % gramotné populace problémy se čtením. Nejde jen o specifické poruchy učení typu dyslexie, ale dost často také jen o to, že dítěti někde ‚ujel vlak‘. Je třeba hned od začátku čtení pravidelně systematicky procvičovat, ale vždycky s ohledem na konkrétní dítě. Nevhodná cvičení buď dítě nudí a nebo naopak demotivují vysokou obtížností. Rozhodli jsme se proto využít už nabyté zkušenosti a technologie a vytvořit aplikaci Včelka, která umožní dětem procvičovat čtení zábavně na počítači nebo tabletu přesně dle jejich schopností," objasňuje vznik projektu jeho spoluzakladatel, Michal Zwinger.

Zábavná a hravá forma procvičování čtení pro Vaše děti

Automatické přizpůsobování konkrétnímu dítěti

Včelka je jediná aplikace na procvičování čtení, která se přímo na míru přízpůsobuje Vašemu dítěti, ať už je se čtením napřed nebo pozadu. Po spuštění aplikace je možné absolvovat orientační diagnostiku, na základě které aplikace vytvoří počáteční seznam cvičení vhodných pro Vaše dítě. Včelka sama rozpozná, která cvičení dítěti jdou a nejdou a podle toho automaticky zvyšuje nebo snižuje obtížnost. Obtížnost jednotlivých cvičení může rodič měnit jednoduše i ručně.

Zábavná a hravá forma procvičování čtení pro Vaše děti

Odborná a zároveň zábavná cvičení

Obsahuje přes 80 zábavných interaktivních cvičení, které pokrývají oblast techniky čtení, fonologie, psaní i čtenářské gramotnosti. Všechna cvičení v aplikaci byla navrhnuta speciálními pedagog tak, aby dětem skutečně pomáhala zlepšovat úroveň čtení. Díky zábavné formě nejsou dětmi vnímany jako domácí úkoly, ale jako hry. Včelka je vhodná pro děti v 1.-5. třídě, případně i pro starší pokud mají se čtením stále problémy. Za procvičování děti získávají body, které mohou využít k “nakupování” zvířátek do zoo, postaviček ve škole atd. Tento princip děti velmi baví a motivuje je k dalšímu procvičování.

Zábavná a hravá forma procvičování čtení pro Vaše děti

Ukládání výsledků

Všechny průběžné výsledky dítěte jsou ukládány a lze tak kdykoliv dohledat kdy a co dítě procvičovalo a s jakým výsledkem. Účet dítěte ve Včelce lze sdílet s učiteli nebo speciáními pedagogy, kteří mohou dále podrobněji analyzovat aktuální úroveň čtení a potřeby dítěte, případně ručně pozměnit obsah a náročnost cvičení.

Zábavná a hravá forma procvičování čtení pro Vaše děti

Ocenění

Projekt také úspěšně absolvoval Laboratoř Nadace Vodafone, s nadací se také mohl prezentovat na konferenci SOCAP v Sillicon Valley, a byl podpořen grantem Technologie pro společnost. Letos také převzal cenu Rafael Nadace Vodafone a získal několik prestižních ocenění v ČR i v zahraničí (např. Cenu České inovace, Nápad roku, TechCrunch Disrupt Startup Battlefield TOP 15 nebo Central European Startup Awards).

Reference

„Na Váš výukový program jsme dostali doporučení od paní učitelky. Jsem velice spokojená a co je hlavní – mého syna výuka ohromně baví. Je to opravdu neuvěřitelné, celou první třídu jsme bojovali s nechutí dělat domácí úkoly a teď o prázdninách se sám dobrovolně chce učit!!!!“ Petra V.

„Tímto Vám moc děkuji za Včelku. Davču prostě číst nebaví (2. třída a čte strašně (ADHD)), ale na procvičování s Včelkou se těší, tak snad ho to brzy neomrzí. A hlavně, když se slyšel na nahrávce, sám se zděsil a to je, myslím, ta největší motivace.“ Lenka D.

"Aplikace se mi moc líbí, pracuje s dětmi v individálním tempu a myslím si, že propojení čtení s technologiemi je to, co právě děti nadchne. Taky se mi líbí, že i rodiče se pomocí Včelky mohou o kvalitách čtení svého potomka dovědět více a ví, co sledovat a trénovat." Martina V.

"Moc děkuji za včelku! Pro rodiče a pro dítě je to naprosto skvělá věc – já mám dokonalý přehled díky statistikám, které oblasti jsou ke zlepšení a dítě je nadšené z her." Markéta H.

"Včelka perfektně zafungovala - kluci udělali za těch pár týdnů ve čtení úžasný skok, takže i paní učitelky ve škole jsou s jejich čtením konečně spokojené." Alice S.

“Zatím se moc líbí mně a hlavně se moc líbí dceři. Oceňuji nápad s motivací přes vytváření krajin :) i sebehodnocení smajlíky. Pro dceru jsou zábavná i cvičení sama o sobě, ale motivace navíc zabírá” Monika J.

Odkazy

Zábavná a hravá forma procvičování čtení pro Vaše děti

Komentáře

Ke článku nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář


Naše kuchařka 2

Nově v prodeji!

Koupit

Marie