Jak se slavil první máj za socialismu: Limonády v sáčku za 1 Kčs a prvomájové průvody milovaly hlavně děti
1. 5. 2025 Historie a zajímavosti
První máj je pro nás dnes lásky čas, kdy se líbáme pod třešní a mnozí jej slaví jako svátek zamilovaných. Není to tak dávno, co byl vnímán jen jako Svátek práce s povinnými prvomájovými průvody, které zpříjemňovaly jindy nedostupné dobroty.
Proč se slavil svátek práce?
Svátek práce si u nás spojujeme s minulým režimem, zajímavostí však je, že jeho počátky se datují do konce 19. století a souvisí s tehdy sílícím dělnickým hnutím v USA, během něhož dělníci bojovali za osmihodinovou pracovní dobu. Konkrétně byl zaveden na počest stávky amerických dělníků v Chicagu v roce 1886.
U nás se poprvé slavil na Střeleckém ostrově v Praze v roce 1890. Během oslav se na náměstích mnoha měst pořádaly projevy politických představitelů, kulturní vystoupení, ukázky různých profesí (například zdravotní sestřičky ve svém pracovním oděvu) i přehlídka armády.
Mohlo by vás zajímat
Prvomájové průvody
Jednou z nejdůležitějších součástí oslav Svátku práce byly prvomájové průvody, které procházely městy a obvykle směřovaly k tribunám s místními představiteli komunistické strany. Lidé na průvody nosili transparenty s hesly oslavujícími pracující lid a vedoucí úlohu Komunistické strany, často byly jejich součástí i alegorické vozy.
Města se zároveň halila do slavnostního rudého hávu, vysazovaly se květiny, ale také na různých místech vyhrávala hudba, v Praze třeba v Parku kultury a oddechu Julia Fučíka.
Oslavy prvního máje byly oproti běžným dnům jiné i tím, že se během nich často prodávaly ve stáncích dobroty, které byly jinak obtížně sehnatelné, třeba i nedostatkové banány.
Limonáda ze sáčku a párky
Děti byly rády, že nemusely do školy a že v prvomájovém průvodu dostaly i pochutiny, které pro ně jinak byly vzácné, třeba párky v rohlíku. „Moje první silonky na tu slavnost, byla ale strašná zima. Furt jsme stáli s kolegyněmi od mámy z práce. Ale pak se konečně šlo a mávalo. A pak byl párek s hořčicí na zahřátí. A myslím, že i moje první echt mastný český brambůrky. Rok cca 1975,“ vzpomíná například Andrea ve skupině Retro aneb vzpomínky na časy před rokem 1989.
Marcela zase zmiňuje „sáčkovou limonádu za 1 korunu“. Ta byla tehdy rovněž velmi populární a prodávala se třeba i na nádražích nebo v zoologických zahradách a dávalo s k ní slaměné brčko. A ve skupině Retro – jak se nám dobře žilo na ni vzpomíná i Zuzana: „Mezi lidmi chodily prodavačky s nanuky a limonádou v sáčku…“ Po průvodech se navíc ve většině rodin dělávaly i slavnostní obědy nebo se chodilo třeba do cukrárny nebo na kolotoče na pouť.
Bez mávátek by to nebylo ono
Děti svátek práce milovaly ale i kvůli samotným průvodům, což dokládá i vzpomínka pamětnice Ivy v retro faceboookové skupině: „Těšili jsme se na průvod, protože bylo volno, a ještě jsme se hezky oblékli.“ Pro děti byly průvody atraktivní hlavně kvůli mávátkům, jimiž se mávalo funkcionářům. „A ještě jsme při tom mávání vyřvávali: Ať žije první máj, hurá!“ vybavuje si zase na Facebooku uživatelka Eliška.
Mávátka mívala několik podob. Nejméně zajímavá byla pro děti ta se střapci z krepového papíru, který šustil a v dešti pouštěl barvy. Většina dětí toužila po mávátkách ve tvaru slunečnic, sluníček a úplně nejlepší byly rozkládací květiny z papíru.
Mávátka se rovněž vyráběla ve školách a dala se s nimi užít i spousta zábavy nebo aspoň ukrátit čas v průvodu. Dalo se s nimi totiž šťouchat do spolužáků a kluci jimi holkám zvedaly sukně. „Taky jsme si na ně schválně šlapali, někomu zbyla jen hůlka, jiným tři třásně, tak jsme mávali s tím, co nám zbylo,“ dodává ještě pamětnice Marie.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Svátek práce
Irozhlas.cz: Historie svátku práce sahá do 19. století, dělníci si vydobyli osmihodinovou pracovní dobu
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Přečtěte si Zobrazit více