Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Těhotnej kuchař poradil, jak na skvělé lívance, které máte připravené raz dva.
Zdroj: se souhlasem FTV Prima, Toprecepty, koláž Toprecepty

Lívance jsou oblíbenou snídaňovou pochoutkou, která potěší děti i dospělé. Jsou jednoduché na přípravu, nadýchané a dají se podávat na mnoho způsobů. Stejně tak se dá připravovat i těsto na ně, kromě klasické kynuté verze existuje i jednodušší, kterou ukázal třeba i Těhotnej kuchař.

Kynuté vs. nekynuté těsto

Tradiční lívance se připravují z kynutého těsta, které obsahuje droždí a vyžaduje delší dobu na přípravu. Výsledkem jsou hutnější, vláčné placky s jemně nakyslou chutí a typickou strukturou. Jejich příprava je sice pomalejší, ale pro zastánce klasiky téměř nepostradatelná.

Na druhé straně stojí lívance bez kynutí, založené na prášku do pečiva nebo jedlé sodě. Tyto varianty jsou vhodné především pro chvíle, kdy se vám na oblíbenou pochoutku nechce čekat. Těsto je hotové za pár minut a lívance se mohou okamžitě začít péct. I bez droždí lze dosáhnout nadýchané konzistence, pokud jsou správně zvolené suroviny a těsto není příliš řídké.

Z čeho je nekynuté těsto

Základem je hladká nebo polohrubá mouka, kterou lze podle chuti a preferencí částečně nahradit například špaldovou, celozrnnou nebo ovesnou. Důležitou roli hrají vejce, mléko a tuk, obvykle máslo nebo olej. Právě kombinace prášku do pečiva a vyšlehaného vejce dodává těstu lehkost a vláčnost. Pokud má být těsto jemnější, lze část mléka nahradit podmáslím nebo jogurtem, které navíc přidají na chuti.

V poslední době se často používá i rostlinné mléko, mandlové, ovesné nebo kokosové, což z lívanců dělá i pokrm vhodný pro vegeteriány. Vejce lze v těchto případech nahradit například rozmačkaným banánem nebo směsí vody a mletého lněného semínka.

Co přidat do těsta

Základní recept nabízí velký prostor k improvizaci. Do těsta lze přidat nastrouhané jablko, rozmačkaný banán, hrst borůvek nebo nasekané ořechy. Oblíbené jsou i kousky čokolády, kokos, mletá skořice nebo citronová kůra. Tyto přísady nejen zvýrazní chuť, ale také upraví strukturu – například jablka dodají vláčnost, čokoláda se při pečení mírně rozpustí a vytvoří příjemnou sladkost.

Další možností je přidání tvarohu nebo jogurtu který z těsta udělá sytější a hutnější směs. Pokud se použije jemný tučný tvaroh, výsledek bývá krémovější, zatímco hrudkovitý tvaroh může vytvářet „rustikálnější“ chuť. Oblíbená je také příměs máku nebo ovesných vloček, které zvýší nutriční hodnotu.

Domácí omáčky a polevy

Namísto kupovaných toppingů lze snadno připravit domácí ovocné omáčky. Nejjednodušší variantou je rozvařit mražené nebo čerstvé ovoce s trochou cukru a citronové šťávy. Maliny, borůvky nebo višně se během pár minut rozpadnou a vytvoří hustý přeliv, který lze navíc dochutit kořením, například skořicí nebo vanilkou.

Pro lepší krémovitost se do ovocné směsi přidává lžíce másla nebo trocha škrobu, který omáčku zahustí. Z karamelu, smetany a másla lze připravit slaný karamel, v poslední době tak oblíbená příchuť. Kakaová poleva zase vznikne smícháním kvalitního kakaa, másla a trochy mléka s cukrem. Tento základ lze doplnit o špetku chilli nebo skořice pro zajímavější chuť. 

Ideální je také využití jahod, jak ve svém receptu ukázal Těhotnej kuchař. Ten na Instagramu předvedl, že připravit si chutnou snídani bez kynutí není žádný problém.

Lívance s jahodovým přelivem

Na jednoduché lívance, které nemusí kynout, budete potřebovat: 2 vejce, 500 ml kefírového mléka, 2 lžíce cukru, špetku soli, 1 zarovnanou lžičku jedlé sody, 300 g hladké mouky, skořicový cukr a přepuštěné máslo. Na jahodový přeliv: 1 kg jahod, 1 zakysanou smetanu, 2 lžíce cukru a 1 dcl smetany ke šlehání.

Jak na to?

  1. Nejprve si připravte přeliv. Do misky dejte jahody, rozmačkejte je, přisypte cukr a přidejte zakysanou smetanu. Vše důkladně promíchejte. Přidejte smetanu (min. 30%), znovu promíchejte a dejte vychladit do lednice
  2. Ve druhé misce si připravte těsto. Vyklepněte dvě vejce, přilijte kefír, přisypte cukr, jedlou sodu a sůl. Nakonec přidejte tolik mouky, aby po spojení elektrickým šlehačem vzniklo hustší palačinkové těsto.
  3. Pánev nebo lívanečník vytřete přepuštěným máslem. Plotnu zapněte na 3/4 výkonu, nalijte na pánev těsto. Lívance během otáčení potírejte přepuštěným máslem.
  4. Hotové lívance vyndejte z pánve a znovu potřete máslem. Poté je obalte ve skořicovém cukru, přidejte jahodový přeliv a třeba šlehačku a můžete podávat.

Rada Těhotnýho kuchaře:

  • Díky potírání lívanců přepuštěným máslem během smažení je budete mít křehčí, nebudou se vysoušet a lépe se osmaží.

Náš tip: Podle našeho video receptu si můžete připravit vynikající banánové lívance.

Recepty k tomuto článku

Naposledy jste si prohlédli