Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

březen
5

Den absinthu


Den absinthu
Zdroj: Pixabay

Národní den

Víte, že absinth, který slaví svůj den 5. března, původně vznikl jako lék, ale rychle získal na popularitě a stal se vyhledávaným nápojem umělců? V oblibě ho měli prokletí básníci ve Francii i nizozemský malíř Vincent van Gogh.

Absinth je tvrdý alkoholický nápoj s velmi vysokým obsahem alkoholu (okolo 80 %), vyrobený macerováním pelyňku, anýzu a fenyklu ve vysokoprocentním lihu, a následnou destilací. Podle pelyňku absinth také získal svůj název – latinsky absinthium, řecky absinthion - pelyněk. K již zmíněné “svaté trojici” (pelyněk, anýz a fenykl) se do absinthu často přidávají další aromatické byliny, nejčastěji meduňka či badyán. Louhováním pelyňku v alkoholu se uvolňuje jedovatá látka - thujon, kterému byly dříve mylně přisuzovány halucinogenní účinky. Údajně právě thujon mohl za to, že si po konzumaci velkého množství absinthu slavný nizozemský malíř Vincent van Gogh uřízl kus vlastního ucha. Jaký byl skutečný důvod už se ale asi nikdy nedozvíme… 

Jak se absinth správně pije? 

Jelikož je absinth opravdu velmi silný, nedoporučuje se pít ho klasicky v panácích, ale podává se většinou ve skleničce na nožce, ředěný ledovou vodou v poměru 3 díly vody na 1 díl absinthu, nebo i 5:1. Ještě efektivnější je však, dostaneme-li skleničku absinthu, na které je položená speciální děrovaná lžička s kostkou cukru. Přes tu se pak prokapává studená voda po kapkách, a jak stéká do skleničky s absinthem, ten se odspodu postupně kalí. Pokud jste to ještě nezkoušeli, neváhejte, a zajděte si s přáteli na sklenku dobrého absinthu.

 

Kdo by neměl promeškat Den absinthu?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Následující významné dny

Marie

Po Út St Čt So Ne

    Marie

    Náhodný recept Zobrazit více

    Nejnovější recepty Více