Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Rajčata jsou oblíbenou plodovou zeleninou, kterou si snadno vypěstujeme na zahradě. Rostliny můžeme vysadit na volné záhony, do skleníku nebo fóliovníku, i do kontejnerů, velkých květináčů nebo jiných nádob. Péče o ně má svá pravidla, kterými se musíme řídit, aby nám dozrála pěkná úroda zdravých a chutných plodů.

Základem úspěchu pěstování je výběr správné odrůdy, vhodné pro naše podmínky a zvolený typ pěstování. Není rajče jako rajče. Rozmanitost vyšlechtěných odrůd je značná. Pokud si budete chtít z plodů ponechat semínka, zaměřte se na odrůdy, které nemají u názvu napsáno F1. Podívejte se, jak vybrat správnou odrůdu:

Jak vysadit rajčata

Vysazujeme sazenice, které jsme si předpěstovali, koupili nebo od někoho dostali. Při výsadbě rajčat se držíme základních pravidel, která se mohou u jednotlivých odrůd trochu lišit.

  1. Rajčata vysazujeme na volné záhony teprve tehdy, když pomine nebezpečí jarních mrazíků. Do krytých prostor je můžeme vysazovat dříve.
  2. Dáváme je na dobře opracovaný a vyhnojený záhon, zbavený plevelů, a to hlavně vytrvalých.
  3. Vybereme pro ně pěkně osluněné a vzdušné místo.
  4. Výsadbu provádíme brzy dopoledne nebo naopak později odpoledne, abychom je během přesazování nevystavovali prudkému slunci.
  5. K rostlinám dáváme nejlépe rovnou opory, obvykle dřevěné tyčky nebo spirálové opěry, ke kterým není třeba rostliny vyvazovat. Výška opory by měla být alespoň 1,5 m.
  6. Rajčata do jamek vysazujeme hlouběji, než rostla v květináčích, zemina může být přihrnutá až k prvním listům
  7. Rostliny vkládáme do připravených jamek šikmo - pomůže to dobrému zakořeňování.
  8. Po částečném zahrnutí kořínky trochu zalijeme, zahrneme a znovu zalijeme.
  9. Mezi jednotlivými rostlinami necháme dostatek prostoru, tyčkové odrůdy dáváme v řádcích 40–60 cm od sebe. Mezi řádky si ponecháme dostatečný manipulační prostor k ošetřování rostlin a sběru plodů. Malé rostliny brzy značně narostou.
  10. Po výsadbě rostliny několik dnů zaléváme, ale pak již zálivku snížíme. Rostliny to přinutí vynaložit větší úsilí při hledání vody a kořeny budou kvalitnější.
  11. Další péče o rajčata znamená především zalévání (ke kořenům), odplevelování a kypření okolí rostlin, zaštipování a později sklizeň plodů. Tyčkové odrůdy obvykle vedeme na jeden hlavní výhon.
  12. Rostliny na podzim sklidíme před příchodem prvních mrazíků. Vyvinuté zelené plody nám postupně dozrají při pokojové teplotě.

Plody rajčat jsou nejlepší hned po sklizni. Přidáváme je do salátů, zdobíme jimi pokrmy, ale hodí se i k tepelné úpravě. Z přebytku chutných plodů  si můžete připravit rajčatový protlak, s postupem poradí následující video:

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více