Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

únor
13

Den čedaru


Den čedaru
Zdroj: Pixabay

Národní den

Milovníci sýrů můžou zpozornět. Na 13. února připadá den čedaru, což je jeden z nejrozšířenějších sýrů světa. Oblíbený je zvláště ve Velké Británii. O jeho tamější popularitě svědčí skutečnost, že byl v minulosti jedním ze svatebních darů pro královnu Viktorii.

Čedar je slavný anglický sýr, který může být světlý jako eidam, ale daleko častěji bývá tmavě žlutý až výrazně oranžový. Tento sýr vyniká příjemnou oříškovou chutí. Jeho struktura je hladká a spíš tvrdší, není příliš drolivý.

Zraje většinou od šesti do osmnácti měsíců. Mladé sýry jsou jemné, krémové, méně výrazné a spíš nasládlé. Ty starší mají pak plnější a intenzívnější chuť po oříšcích, jsou i trochu pikantnější, štiplavější, nakyslé a trochu zemitější.

Sýry

V kuchyni mají opravdu široké využití a dokáží pokrm dotáhnout k dokonalosti. Sýry se dají grilovat, péct v alobalu, stojí za to zkusit i sýrové fondue. Výborné jsou různé nakládané sýry a pikantní… Podívejte se na všechny sýry.

Jak využít čedar v kuchyni

Čedar má v kuchyni všestranné využití. Jeho předností je, že se výborně rozpouští, kvůli čemuž se hodí do mnoha receptů teplé kuchyně. Přidává se do toastů či na slané koláče. Velmi se hodí k zapékání – zapéká se se zeleninou, strouhaný se sype na tacos, na nichž se po zapečení krásně rozpeče. Posypat jím můžete třeba i hranolky a dá se z něj vyrobit vynikající omáčka, kterou můžete využít i jako dip ke kukuřičným lupínkům nachos.

Historie čedaru

Čedar má za sebou hodně dlouhou historii, která sahá až do 12. století. Měl se zrodit ve vesnici Cheddar v hrabství Somerset v jihozápadní Anglii, která mu dala i jméno.

Kdo by neměl promeškat Den čedaru?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Následující významné dny

Marie

Po Út St Čt So Ne

    Marie

    Nejnovější recepty Více