Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sladké

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Lívance

Lívance jsou podobné palačinkám. Připravují se z litého těsta, od toho je také odvozen jejich název. Mají podobu tenké placky, Těsto se připravuje z mouky, mléka, jogurtu nebo kefíru, vajec, s kypřícím práškem nebo s droždím. Lívance se podávají nejčastěji potřené marmeládou.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Lokše

Lokše, oblíbený pokrm, který připravovaly naše babičky. Jsou to jednoduché placky z vařených brambor a mouky, dříve pečené na plátech kamen. Pečou se nasucho, až poté se mastí, a potírají povidly nebo sypou mákem. Podávat se mohou i ve slané variantě, na Slovensku především k pečené huse.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Preclík

Křupavý, jemný, kynutý, slaný, sladký - ve všech těchto podobách se může preclík vyskytovat. Těsto se vyválí do tenkého válečku, stočí se do kruhu, konce se překříží a přilepí. Historie je spojena s náboženstvím a hlavně Velikonocemi, má připomínat paže a ruce pri modlení. Nyní se preclíky pečou celoročně, sypou se mákem, solí. Německé preclíky se před pečením na 30 sekund ponoří do horké vody se sodou.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Trdelník

Trdelník je sladké pečivo, které se tvarem podobá velké kremroli, ale bez náplně. Připravuje se z kynutého těsta, které se v pruzích navíjí na bukový válec, říká se mu trdlo, odtud pochází název. Peče se v žáru z dřevěného uhlí.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Trhanec

Trhanec je nadýchaná placka z lívancového těsta. Peče se na másle a na pánvi se roztrhá. Posype se moučkovým cukrem. K trhanci se podávají ovocné omáčky nebo kompoty. V restauracích se pod názvem Císařský trhanec podává jako dezert. V původním receptu se do těsta přidávají rozinky namočené v rumu.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Vánočka

Vánočka je sladký druh pečiva z kynutého, ale někdy i jiného těsta, který nechybí na žádném vánočním stole. Do těsta se přidávají rozinky a ořechy, vánočky se zdobí mandlemi. Je to jistá prestiž, aby se hospodyňkám vánočka povedla, aby se nerozjela a aby ji upletly z co nejvíce pramenů. Z historie víme, že toto pečivo bylo součástí mnoha rituálů, a dávalo se i jako dárek koledníkům a služebníkům. Tradice pečení je živá i v tomto století, vánočky lze péci i koupit po celý rok, ale ubírá jim to punc vánočního pečiva. Průmyslově pečené vánočky jsou označeny jako jemné pečivo.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Závin

Závin nebo také štrúdl je moučník pocházející z Rakouska, z 18. století. Těsto, ze kterého záviny pečeme, může být listové, kynuté nebo křehké. Každý druh má něco do sebe. U nás se plní většinou strouhanými jablky, ale také makovou, tvarohovou a nebo oříškovou náplní. Nemusí zůstat jen u sladké varianty, záviny jsou oblíbené i slané, plněné šunkou, sýrem, slaninou i kysaným zelím.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Žahour

Žahour je sladká omáčka z rozvařeného ovoce, smetany a cukru. I když se ovoce může použít různé, nejčastěji se vaří z borůvek a je spojena s jižními Čechami. Omáčka se zahušťuje škrobem nebo perníkem a poléváme jí knedlíky, lívance, ale také moučníky, nebo zmrzliny.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Žemlovka

Žemlovka je oblíbené sladké jídlo, které není náročné na suroviny, protože ho obvykle děláme ze staršího pečiva, toustového chleba nebo i vánočky. Toto vše je navlhčené mlékem, proložené jablky, někdy i tvarohem, ochucené skořicí, cukrem a zapečené v troubě.

Edice Toprecepty.cz

Kuchařky a kalendář

Naše kuchařka

Do obchodu

Každé ráno pro Vás vyberu osvědčené recepty a pošlu Vám je e-mailem. Vaše Marie

Přidejte se k více jak  100 000 odběratelům