Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Mladý hrášek si snadno vypěstujete na zahradě. Děti z něho budou nadšené
Zdroj: Pixabay, Cj

Mladý hrášek je oblíbenou luskovinou pro naše zahrady. Vyséváme ho brzy na jaře a sklízíme začátkem léta. Zvlášť pokud máte malé děti, nezapomeňte vysadit hrášek alespoň na malý záhon. S pěstováním není mnoho práce, zálivku nepotřebuje, ale musíme mu poskytnout oporu.

Hrášek je jednou ze zahradních plodin, na kterých si můžeme pochutnávat rovnou ze záhonu. Žádné mytí není potřeba, jednoduše trháme svěží zelené lusky a vylupujeme z nich chutné kuličky. I menší děti si nenechají ujít tuto pochoutku a zabaví se vylupováním. Hrášek se hodí ke konzumaci zasyrova, ale i k tepelné úpravě. Pokud pěstujete hrachu velký záhon, vylupování vám zabere více času. Nejlepší je, když je na to více pomocníků.

Jak vysévat hrášek

Hrách patří mezi rostliny, se kterými si snadno poradí i nezkušený pěstitel.

  • Hrášek na vylupování vyséváme v březnu až dubnu. Výhodnější je koupit rovnou větší balení semen. Později vysetý hrách bývá náchylnější k houbovým chorobám (svědčí jim teplo a vlhko). 
  • Delší období sklizně získáme, když vysejeme více odrůd s různou dobou dozrávání (rané, pozdní). Vyplatí se časový odstup mezi jednotlivými výsevy.
  • Po výsevu je vhodné záhon zakrýt bílou netkanou textilií, která urychluje klíčení, udržuje lepší teplotní podmínky, chrání záhon před zbytečným odpařováním vody a hlavně před ptactvem. Jinak se snadno stane, že si na našem hrachu pochutná nezvaný host. Pokud nemáme textilii, tak zeminu po výsevu hrachu "pošlapeme", aby zpevnila.
  • Dokud je hrášek malý, okopeme ho a odplevelíme záhon. Později bude porost hustý a plevely se v něm nebudou držet. 

Jak pěstovat hrášek

I když je pěstování hrachu snadné, má svá pravidla.

  • Jakmile začne hrášek růst, bude brzy potřebovat oporu, aby nepoléhal. Jednoduchou oporou jsou kratší tyčky, které pomocí kladívka umístíme k rostlinám. Stačí dávat pro několik rostlin jednu tyčku. Rostliny k ní nepřivazujeme, uchytí se samy a vzájemně se budou podpírat. Jinou možností podpěry je nízká kari síť.
  • Hrášek občas zkontrolujeme. Rostliny postupně začnou vykvétat a po odkvětu se začnou tvořit mladé lusky. Zpočátku jsou pouze tenké, ale jakmile se "naplní", je nejvyšší čas ochutnat. Jakmile budou zralé, můžeme začít sklízet. 
  • Hrách raději nezaléváme, protože hustý porost je náchylný k šíření houbových chorob.
  • Hrášky sklízíme vylupováním a zasyrova si na nich pochutnáváme, nebo je použijeme do polévek, omáček a salátů. Můžeme je snadno mrazit i sterilovat v zeleninových směsích.
  • Pokud necháme lusky příliš dlouho zasychat, hrách zcela dozraje a ztratí příjemnou sladkou chuť. Dá se pak sice využít např. na hrachovou polévku, ale vzhledem k pracnosti se tento postup nevyplatí, protože suchý hrách, který je běžně k dostání, je velmi levný. 
  • Odplozené rostliny vytrháme a dáme na kompost. Uvolněnou plochu využijeme k dalšímu pěstování.
  • Tip: Pokud máte některý záhon více zaplevelený, využijte ho na pěstování hrachu. Hrách si s plevely poradí a nedopřeje jim žádný prostor.

Na co se hodí hrášek

Mladý hrášek má mnoho způsobu využití a pokud si jeho přebytek zmrazíte, určitě ho brzy spotřebujete. V zeleninových polévkách má hrášek důležité místo a výborně se hodí do smetanových omáček (především v kombinaci s mladou mrkví). Podle následujícího receptu si můžete uvařit výborné hráškové noky s parmazánem.                                                                                                                                                                                                                                                  

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky