Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jakého pečete beránka? Dáváte přednost piškotovému nebo třenému těstu? Upéct jej můžete i bez formy
Toprecepty.cz

Beránek je typ sladkého pečiva ve formě, vzniklý jako symbol pečeného jehněčího masa. Pečené jehněčí byl obřadní pokrm před odchodem Židů z Egypta a v minulosti poměrně běžný pokrm i u nás. S ústupem chovu skopového je pro nás jehněčí vzácnější.

Sladký beránek je pečený podobně jako bábovka. Formy mohou být kameninové, plechové nebo silikonové. Jak připravit formu jsme psali v jednom z minulých tipů. Stejná pravidla platí i pro formy beránků.

Některé formy jsou dvoudílné, kdy beránek má i záda. Jsou vhodné u těch beránků, které jen pocukrujeme a ozdobíme mašličkou. Je nutné dobře vymazat a vysypat obě části formy. Těstem naplníme jen přední část beránka a pak přiklopíme prázdnou zadní část, těsto v troubě do formy „doroste“. Výhodou je, že beránek je krásně vzorovaný i na zádech. Nevýhodou je větší pracnost a složitější pečení, kdy musíme dobře odhadnout čas, aby byl propečený. Kromě forem beránků jsou v prodeji i formy zajíčků.

Kynuté těsto

Kynuté beránky nevídáme tak často, ale mnozí na ně nedají dopustit. Těsto vypracujeme a upečeme podle zásad na kynuté těsto. Beránci mohou být plnění nádivkou jako kynuté bábovky. Kynuté beránky sníme včas, protože těsto brzy vysychá.

Piškotové těsto

Piškotoví beránci z těsta bez tuku jsou vhodní na dekoraci, protože když těsto uschne, lze ho nastrouhat na sladké drobečky a použít třeba na nepečené cukroví. Také se mohou zdobit krémem nebo bílkovým sněhem.

Beránci ze šlehaného těsta s tukem

Na beránka ze šlehaného těsta můžeme s úspěchem použít recepty na oblíbené bábovky, jen asi bude nutné přizpůsobit poměr surovin velikosti vaší formy. Nebo z přebytku těsta upéct malé bábovičky (muffinky).

 

Takových těst známe desítky: tvarohové, jogurtové, šlehačkové, s jablky, ořechy, čokoládou, tyčinkou Margot, biskupské apod. Mohou být ozdobené čokoládou nebo bílou polevou nebo jen pocukrované. Vždy to bude dobrota.

Beránci bez formy

Dokonce i ti, kdo nevlastní formu beránka, mohou upéct beránka bez formy z těsta tvarovaného do kuliček a vzápětí slepených do tvaru beránka. Takový beránek je velmi půvabný.

Slaný beránek

Do formy na beránka můžete vložit i oblíbenou nádivku nebo sekanou a upéct slaného beránka. Bude to příjemné překvapení pro rodinu nebo koledníky.

Přejeme příjemné pečení!

Komentáře

Nejsou zde žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky