Jak pasírovat drobné ovoce? Máme pro vás několik možností, jak si poradit s rybízem, malinami a ostružinami
Drobné ovoce je skvělým letním pochutnáním, ale pokud ho máte nadbytek, jistě přemýšlíte, jak ho nejlépe zužitkovat a uložit pro další měsíce. Jednou z oblíbených možností je zpracování na různé marmelády, džemy a sirupy. Důležité je odstranit drobná semínka a zrníčka, aby produkty byly pěkně hladké.
Tato jednoduchá činnost nám může dát pořádně zabrat, pokud s ní nemáme žádné zkušenosti. Postupovat můžeme buď zcela jednoduše, s běžným vybavením, nebo si k pasírování opatřit vhodné kuchyňské "pomocníky", kteří nám tuto práci více usnadní.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak pasírovat drobné ovoce
Větší kusy ovoce (např. broskve, meruňky, jahody) snadno rozmixujeme a dále využijeme. Drobné druhy (jako jsou např. maliny, ostružiny, rybíz, moruše, aronie) obsahují mnoho malých zrníček a kdybychom je pouze rozmixovali, výsledek by nám nemusel vyhovovat. Při pasírování vlastně odstraníme zrníčka a semínka, zůstane nám šťáva, kterou snadno dále zpracujeme. Máme více možností, jak šťávu získat:
- Ovoce můžeme zasyrova rozmixovat a protlačit přes cedník (síto).
- Ovoce je možné nejprve krátce povařit, pak teprve rozmixovat a protlačit přes cedník, jde to snáze.
- Další variantou je využít ruční pasírovací mlýnek z nerezové oceli. Nabízí nám více možností velikosti otvorů krájecích mřížek (jemná, střední, hrubá). Díky otáčení kličkou můžeme pasírovat drobné ovoce a použít ho nejen pro přípravu marmelád, ale i např. na kojeneckou výživu. Mlýnek poslouží i na přípravu bramborových kaší nebo omáček.
- Naše babičky používaly ruční odšťavňovací mlýnek na ovoce. Možná ho ještě máte doma nebo si ho můžete i dnes koupit. Stačí pak točit klikou a mlýnek odděluje šťávu od nevyužitelné dužniny. Pokud potřebujeme zpracovat více ovoce, točení je únavné, nicméně může pomoci silnější člen domácnosti a práce bude za chvíli hotová. Mlýnek pak uklidíme až do další sezony.
- Dobrou volbou, která se vyplatí, pokud plánujeme pasírovat častěji, je pořízení elektrického šnekového odšťavňovače. Oceníme ho nejen při pasírování ovoce do marmelád, ale i na přípravu čerstvé šťávy pro přímý konzum. Ověříme si, že si vybraný model skutečně poradí s drobným ovocem. Takový přístroj se může stát oblíbeným domácím pomocníkem, který nejen snadno propasíruje drobné ovoce, ale zvládne i další ovoce, zeleninu a bylinky. Umožní nám přípravu čerstvých šťáv a smoothie.
Pasírované ovoce využijeme na marmelády, džemy, sirupy, zmrzliny, poháry, dětskou výživu i různé dobroty sladké kuchyně.
Další tipy a triky
Náhodný recept Zobrazit více
Nejnovější recepty Více
Jáhly s dýní a žampiony
Přidáno před 1 hodinou
Fazole s rajčatovou omáčkou a kuřecím masem (vhodné pro diabetiky)
Přidáno před 6 hodinami
Kuřecí žaludky na žampionech
Přidáno před 10 hodinami
Dýňové kari s kuřecím masem
Přidáno před 11 hodinami
Žitnopšeničný chleba s psylliem a ořechy
Přidáno před 17 hodinami
Pečená zelenina s krutonky a falešným „balkánským sýrem”
Přidáno před 22 hodinami
Přečtěte si Zobrazit více
Holka u plotny radí: Jak na rychlý rybízový džem bez zrníček? Tenhle voní vanilkou a rumem a připravit se dá i skoro bez práce
Jak poznat správně uvařenou marmeládu. Jednoduché želírovací zkoušky znaly už naše babičky. Stačí se podle nich řídit
Ostružinová povidla jsou krásně hustá, sladká i bez cukru, jen se musí delší dobu vařit. A při správném skladování vydrží několik let
Komentáře