Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak sbírat maliny? Tuto činnost si můžeme usnadnit a málokdo ji umí, vyzkoušejte několik praktických rad
Pixabay

Maliny se řadí mezi nejoblíbenější druhy letního ovoce. Jsou chutné, zdravé a výživné. Jsou však malé a jejich sběr jde pomalu. Poradíme, jak je sbírat co nejlépe a nejefektivněji.

Maliny na zahradě vysazujeme obvykle do řad, mezi kterými si ponecháme pohodlné cestičky na procházení. Nejvhodnější není vysazování kolem plotů, protože se maliny rády rozrůstají k sousedům a ne každý z nich bude nadšený.

 1. Maliny sbíráme nejlépe každý druhý den. Pokud je ponecháme zralé déle, bude přibývat přezrálých plodů, které budou mít sklon k plesnivění.
 2. Plody sbíráme teprve když maliny oschnou po dešti nebo od ranní rosy.
 3. Sběr jde nejlépe, když je slunce pod mrakem nebo později odpoledne, když již slunce nehřeje příliš.
 4. Maliny sbírané v době velkého vedra se rychle v nádobách přehřívají a mohou se začít kazit. 
 5. V lese bývá pozdní odpoledne časem největší aktivity dotěrného hmyzu - v tom případě použijeme repelent, třeba domácí výroby., nebo zvolíme ke sběru jiný čas.
 6. Maliny jsou jemné a choulostivé. Po otrhání je neoplachujeme vodou a hned zpracujeme - buď zmrazíme nebo použijeme jiným způsobem. S plody zacházíme velmi opatrně.
 7. Snažíme se plody zbytečně nepřesypávat
 8. Někdy (hlavně při sběru s dětmi) je výhodné mít ve stínu postavený kyblík a sbírat do kelímků od jogurtu, maliny pak vždy do kyblíku přesypat. Větší kelímek od jogurtu obsahuje přibližně 25 dkg zahradních malin.
 9. Maliny je výhodnější sbírat do vyšších nádob než do misek, protože z vyšších nádob je snadno přesypeme do mikrotenových sáčků a zamrazíme, aniž bychom je přitom museli brát do ruky. 
 10. Abychom při sběru mohli používat obě ruce (jedna drží větvičku, druhá sbírá), sbíráme maliny do kyblíku, který si pomocí provázku přivážeme za jeho ucho kolem pasu.
 11. Maliny sbíráme pečlivě, ne jenom na povrchu keříků, ale keříky rozhrneme a posbíráme všechny schované plody, bývají tam ukryté často ty nejhezčí a největší.
 12. Úplně nejvíce nám sběr malin usnadní, když nás půjde sbírat více. Vezmeme s sebou i ochotné děti nebo vnoučata. Při sběru malin se příjemně povídá, navíc je to hezký pobyt na čerstvém vzduchu a může se u toho pohodlně stát (na rozdíl od sběru jahod).
 13. Nasbírané maliny co nejdříve spotřebujeme.

Jak připravit nepečený tvarohový dortík s malinovou omáčkou

O tom, jak maliny co nejlépe zpracovat a využít, pojednává náš další článek. 

Tento tip je užitečný  (4x)

Pokud se vám tip líbí  klikněte na tlačítko

Komentáře

Nejsou zde žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Sladká první republika

Kristina Šemberová

Do obchodu

Každé ráno pro Vás vyberu osvědčené recepty a pošlu Vám je e‑mailem. Vaše Marie Marie

Přidejte se k více jak  100 000 odběratelům