Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vanilkové rohlíčky pocházejí z Rakouska - proto se jim někdy říká vídeňské rohlíčky. Jsou to drobné podkovy z máslového těsta s ořechy, obalované ve vanilkovém cukru. Rohlíčky patří neodmyslitelně na vánoční stůl.

Klasika našich vánoc, vanilkové rohlíčky, se připravují podle mnoha receptů. Někdy bývají tajemstvím kuchařky a předávají se z matky na dceru. Rohlíčky jsou ale pokaždé výborné a mizí ze svátečního stolu jako první.

1

Z jakého těsta se připravují rohlíčky

Těsto zpracujeme z prosáté hladké mouky, mletých ořechů, moučkového cukru, žloutků a másla. Nepoužíváme jiné tuky, protože by dodaly rohlíčkům nepříjemnou pachuť. Do těsta dáváme pouze žloutky - při použití celých vajec by byly rohlíčky tvrdé.

2

Jaké ořechy patří do vanilkových rohlíčků

Tradiční rohlíčky se připravují z mletých vlašských ořechů. Pro vídeňské rohlíčky se používají i lískové oříšky. Nic nezkazíme ani mletými mandlemi - těsto bude jemné a křehké. Pokud nemáme dost ořechů, můžeme namíchat směs.

3

Jak tvarovat vanilkové rohlíčky

Pro hezký tvar rohlíčků uválíme dlouhý váleček těsta, který nožem nakrájíme na stejně dlouhé kousky. Ty pak ohneme do tvaru rohlíčku nebo podkovy. Konce můžeme dvěma prsty vytvarovat do špičky. Rohlíčky můžeme vytvořit z kuliček těsta, které poválíme a ohneme do tvaru U. 

4

V čem se dají ještě péct rohlíčky

Kromě ručního tvarování můžeme rohlíčky upéct v silikonové formě po více kusech najednou. Použít můžeme kovovou formičku, vysypanou moukou. Kousky těsta vtlačujeme do formy a vyklepneme na plech. Hezké rohlíčky vytvoříme i ze silného plátu těsta, ze kterého skleničkou nebo tvořítkem vykrajujeme měsíčky - rohlíčky.

5

Proč se těsto na rohlíčky drolí

Může se stát, že příliš podsypáváme moukou a tím ji vpracujeme do těsta. Další příčinou rozpadání mohou být přeschlé ořechy bez tuku, který zde funguje jako pojivo. Těsto zachráníme ještě před pečením - vpracujeme do něj kousek másla nebo ještě jeden žloutek a necháme ho v lednici odpočinout.

6

Jak se pečou vanilkové rohlíčky

Rohlíčky pečeme na suchém plechu nebo na pečicím papíru. Klademe je hezky vedle sebe - protože nabydou, necháme okolo nich trochu místa. Pečeme je v rozehřáté troubě na 180 °C a to asi deset minut, dokud jejich spodek nezezlátne. Pak plech vyndáme a po chvíli rohlíčky opatrně obalujeme, dokud jsou ještě horké.

7

Proč se vanilkové rohlíčky rozpadají

Na vině může být málo odpočinuté těsto, kdy se lepek z mouky nestihl spojit s ořechy. Musíme nechat uležet těsto v lednici minimálně dvě hodiny, nejraději přes noc. Také obalování okamžitě po upečení způsobí, že se rohlíčky rozpadají - s každou další sekundou chladnutí jsou však pevnější.

8

Proč se rohlíčky na plechu roztekly

Dodržujeme předepsané množství surovin a přesto se rohlíčky roztekly? Možná jsme dali do těsta příliš másla nebo rostlinného tuku, obsahujícího vodu. Také více cukru způsobí, že místo rohlíčků máme placičky - ty můžeme dát dětem místo sušenek nebo je použít do kuliček z úlomků nepovedeného cukroví.

9

V čem se obalují vanilkové rohlíčky

Ještě horké rohlíčky obalujeme v moučkovém cukru, do kterého jsme přidali vanilku - ať ve formě vanilkového cukru, práškové vanilky nebo vanilkového lusku, vloženého do dózy s cukrem. Vanilínový cukr nepoužíváme, protože má aroma, které k vanilkovým rohlíčkům nepatří.

10

Jak se skladují vanilkové rohlíčky

Rohlíčky naskládáme do krabic, dóz nebo plechovek, vystlaných papírovými ubrousky, aby do sebe natáhly přebytečnou vlhkost. Skladujeme je na suchých, chladných místech - komora, schody, nevytápěné místnosti. Cukroví nedáváme na balkón, protože mu proměnlivé počasí včetně mrazu nesvědčí.

Někteří lidé mají na ořechy alergii nebo je prostě nemusí. Pro takové jsme připravili bezořechové vanilkové rohlíčky, které si můžete upéct podle našeho videa:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Nejnovější recepty Více