Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

NOVINKA: Naše chalupářská kuchařka

Koupit za 399 Kč

Přebytek rajčat ze zahrady zpracujeme na protlak. Oceníme ho při vaření rajských omáček nebo polévek
Pixabay

Když máme na zahradě přebytek rajčat nebo se nám je podaří koupit za dobrou cenu, přemýšlíme, jak je nejlépe zužitkovat a uchovat na zimu. Můžeme je mrazit, sušit, zavařit z nich lečo a také domácí protlak nebo kečup. Základem úspěchu je mít dobrý recept.

Při vaření domácího protlaku nebo kečupu máme jistotu kvalitní suroviny z vlastní sklizně. Protlak pak využijeme například do polévek nebo omáček. Rajčata na protlak mohou být i přezrálá - taková jsou sladší, takže protlak z nich bude chutnější.

Rajčata omyjeme, odkrájíme vadné části a překrájíme je na menší kusy. Osolíme, nepatrně podlijeme vodou a rozdusíme doměkka. Slupka musí být zcela oddělená. Rozmixujeme. Pak roztok propasírujeme přes síto, tím oddělíme slupky i semínka. Hotový protlak můžeme ještě dosladit nebo zahustit opatrným odpařováním na mírném ohni za stálého míchání.  

Jak protlak zavaříme

Protlak plníme horký do suchých předehřátých sklenic asi 1 cm pod okraj, ihned uzavřeme a na 10 minut otočíme na víčko. Sklenice můžeme také sterilovat 20 minut při varu vodní lázně.

Rajčata se výborně hodí i na další způsoby zpracování. Další z možností je domácí kečup - jak na to, poradí náš další článek.

Komentáře

Nejsou zde žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky