Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Okurky patří mezi nejoblíbenější plodovou zeleninu našich zahrad, náročné jsou na teplo a na dostatek živin v půdě. Při pěstování na osluněném a dobře vyhnojeném záhoně se jim daří. Pěstujeme je buď z přímého výsevu nebo z předpěstovaných sazenic. Začátečníkům poradíme, kdy okurky vysévat.

Okurky mají velmi rády teplo, pěstujeme je proto na výhřevné půdě. Výborně se jim daří na nově založených vyvýšených záhonech, nutností je dostatečná závlaha, při které zbytečně nepoléváme listy. Oblíbené je pěstování okurek na oporách (např. na sítích), které umožňuje vyšší ochranu před houbovými chorobami.

Kdy vysévat okurky

Okurky pěstujeme buď z přímého výsevu na stanoviště nebo z předpěstované sadby.

  • Přímý výsev do volné půdy: Obvykle výsev provádíme až v polovině května, kdy již nehrozí přízemní mrazíky. Ideální je vysévat semínka předem nabobtnalá nebo naklíčená, poté jim však musíme zajistit stálou vlhkost půdy. Bílá netkaná textilie se postará o lepší tepelnou pohodu rostlin.
  • Přímý výsev do skleníku nebo fóliovníku: V tomto případě budou klíčící rostlinky lépe chráněné před chladem, proto s výsevem obvykle začínáme koncem dubna.
  • Výsev k předpěstování sazenic: Semínka vyséváme od poloviny dubna, a to obvykle do malých sadbovačů či kelímků, které umístíme na okenní parapet nebo do skleníku či fóliovníku. V tom případě získáme za 3–4 týdny sazenice vhodné k výsadbě, a to buď na uvolněné místo v krytých prostorách nebo do venkovních záhonů.
  • Tip: S domácími výsevy pro kryté prostory můžeme začít dokonce ještě trochu dříve než v polovině dubna, ale s výsevy pro venkovní výsadby nespěcháme a výsev si načasujeme tak, aby šly sazenice ven opravdu až po třech zmrzlých, s tím, že je předem otužujeme a jejich "začátek" jim zpříjemníme přikrytím bílou netkanou textilií.

Pěstování okurek je oblíbenou činností zahrádkářů. Okurky jsou skvělé ke konzumaci zasyrova, ale můžeme je také zavařit nebo z nich připravit báječné kvašáky. Až začnete sklízet plody a budete jich mít dostatek, můžete je zpracovat podle následujícího videa:

Zdroj: Antonín Dolejší - Zelenina na zahrádce, Miloslav Ryšán - Začínáme zahrádkařit

Komentáře

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli