Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak pěstovat kukuřici cukrovou. Potřebuje teplo a výživnou půdu
Zdroj: Pixabay, Cornell Fruhauf

Kukuřice je důležitou plodinou, která nám poskytuje řadu živin a látek důležitých pro naše zdraví. Kromě kukuřice, která se pěstuje na zrno pro mletí, se na zahradách zaměřujeme především na kukuřici cukrovou. Sklízíme ji v mléčné zralosti jako výbornou a zdravou pochoutku.

Kukuřici řadíme mezi obilniny a společně s pšenicí i rýží patří mezi ty nejpěstovanější. Do Evropy se dostala v 16. století z Ameriky a od té doby se významně rozšířila. Není divu, kukuřice je velmi výnosná a oblíbená. Dr. Pamplona-Roger ve své Encyklopedii léčivých potravin uvádí, že "kukuřice je v rozvojových zemích nejdostupnějším a také jediným zdrojem kalorií a proteinů. Přesto má tři nutriční nedostatky: Obsahuje neplnohodnotné proteiny, má málo niacinu, je chudá na vápník. S tím souvisí, že je potřeba kukuřici kombinovat  s ostatními potravinami."

Jak vysévat a pěstovat kukuřici

I když podstatná část produkce kukuřice slouží ke krmným účelům, na zahradách lze pěstovat v menší míře kukuřici na mouku, ale hlavně "kukuřici cukrovou", která má příjemně nasládlou chuť a výborně se hodí k zařazení do jídelníčku.

  • Cukrová kukuřice se sice snadno pěstuje, ale oříškem může být na jaře její správné vyklíčení. Rostlina má totiž velmi ráda teplo a klíčení probíhá až při teplotě 8–10 °C. V nepříznivých podmínkách (chladno, sucho) se může stát, že nám semena ani nevyklíčí.
  • Tip 1: Pokud se vám něco takového stává opakovaně, máme pro vás radu. Vzhledem k tomu, že kukuřice dobře snáší přesazování, můžete zkusit semena předpěstovat v kelímcích a pak je teprve vysadit na záhon.
  • Cukrová kukuřice je celkově poměrně náročná na podmínky, ve kterých roste. Kromě teplého stanoviště potřebuje také dobrou a výživnou půdu. Na záhony je dobré přidat kvalitní kompost nebo chlévský hnůj, prospěšný je Cererit nebo NPK.
  • Kukuřici do volné půdy vyséváme přímo na stanoviště, a to obvykle až na začátku května, jen v teplejších oblastech už koncem dubna. Do hloubky cca 6 cm sázíme dvě až čtyři semena, která dáváme do hnízd. Po vzejití ponecháme jen dvě rostliny. I když jsou na začátku malé, je třeba pro ně počítat s větším prostorem, abychom je později nemuseli zbytečně vytrhávat. Pěstujeme je ve sponu 40 x 80 cm.
  • Tip 2: Vzrostlá kukuřice vytvoří příjemné ohraničení (živý plot) rostlinám, které chceme chránit před větrem
  • Záhon kukuřice udržujeme bez plevelů a nakypřený, vzešlé rostliny opatrně přihrnujeme a podle potřeby zaléváme.
  • Sklizeň klasů provádíme postupně, semena sklízíme koncem léta až začátkem podzimu v mléčné zralosti (dokud jsou měkká).  Použijeme je buď co nejdříve na přípravu chutného jídla (např. pečení, grilování), přičemž zrna z tepelně upravených klasů jíme přímo, nebo je okrájíme ostrým nožem a uložíme do mrazničky pro pozdější využití např. do salátů, omáček, polévek a barevně atraktivních rizot

Jak předpěstovat kukuřici

Předpěstování kukuřice je opravdu snadné, ale tento postup se samozřejmě hodí jen pro drobné pěstitele.

  • Předpěstováním v kelímcích nejen předejdeme nevyklíčení rostlin, ale také uspíšíme sklizeň. Předpěstovat kukuřici můžeme buď doma za oknem nebo ve skleníku či pařeništi.
  • Semínka vložíme do dobré zeminy (kompost) v kelímcích. Do každého kelímku dáme jedno až dvě semínka. Vzrostlé sazeničky do záhonu vysadíme až v polovině května, když pomine nebezpečí ranních mrazíků.

Na závěr pro vás máme recept na kuřecí čínu. Kukuřice pokrm krásně barevně pozvedne, stejně jako další barevná zelenina. Cukrovou kukuřici, přestože je  obilovinou, vnímáme více jako zeleninu.

Jaké máte zkušenosti s pěstováním cukrové kukuřice vy? Nebo pěstujete dokonce kukuřici pukancovou? Budeme rádi za vaše tipy do komentářů pod článkem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky