Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak dlouho maso grilovat, aby byl výsledek dokonalý. Každý druh masa potřebuje jiný čas tepelné úpravy
Zdroj: Pixabay - gurkanerol

Grilování je alchymie, která má svá pravidla. Pokud je nedodržíme, můžeme jídlo pokazit a to by byla škoda. Možná by vám pomohlo pár vychytávek a rad, jak se stát pro své přátele, rodinu i sousedy mistrem v grilování.

Správná teplota grilování je důležitější než to, jaký máme gril a čím v něm topíme. Správná doba grilování zase zajistí, aby bylo maso správně propečené, nikoliv tuhé jako podrážka. Základem grilování je dostatek nažhaveného dřevěného uhlí, které je rudě žhnoucí a plamínky začínají skomírat. Teplotu můžeme snížit rozhrábnutím uhlí na strany. Vysoké plameny při grilování nejsou žádoucí, maso se může spálit.

Doby grilování masa:

U různých druhů mas používáme různé časy grilování. Kupodivu nejdéle se grilují kuřecí stehna s kostí, nejkratší dobu potřebuje telecí maso. Dobu pečení dokáže ovlivnit i naložení masa do marinády nebo kvalita masa.
  • Nejpoužívanějším druhem masa na grilování je maso vepřové - krkovice, bůček, kotlety, kolena, žebra. Svoji roli zde hraje tuk, který způsobí, že maso je šťavnaté a chutné. V kombinaci s různými marinádami je výsledek grilování skvělý. Vepřové maso grilujeme 10 - 15 minut, pokud mají plátky 2 - 3 cm. Kýtu nebo sele grilujeme 1,5 - 2,5  hodiny.
  • Jemné kuřecí maso grilujeme 8 - 10 minut, celé 2 kg kuře potřebuje 1 - 2 hodiny podle toho, jak daleko od ohně se nachází. Kuřecí křídla a paličky grilujeme asi 30 minut - dbáme na to, aby se propekly u kosti, což můžeme zkontrolovat naříznutím.
  • Krůtí a kachní maso je méně jemné, proto ho grilujeme o pár minut déle než kuře.
  • Ryba potřebuje ke grilování velmi krátkou dobu. Rybí filety grilujeme na 150 - 165 °C po dobu 5 minut z každé strany a hlídáme přitom, aby se nepropekly příliš. Celé ryby grilujeme podle velikosti 20 - 30 minut na nepřímém ohni a pečlivě kontrolujeme, jestli se nerozpadají.
  • Plátky hovězího masa jsou drahou surovinou, proto si dáváme obzvlášť pozor, abychom ji nezničili. Pro hovězí steaky platí základní teploty:
  • 150 °C pro málo propečené maso, 5 minut z každé strany
  • 165 °C pro středně propečené maso, 7 minut z každé strany
  • 180 °C pro úplně propečené maso, 10 minut z každé strany

Během grilování můžeme použít teploměr nebo tlakovou metodu prsty ke zjištění propečenosti masa. Maso vždy vkládáme na rozpálený gril, aby se maso rychle zatáhlo. Po upečení jedné strany se otočí a dopéká na nižší teplotu.

A jaké jsou vaše zkušenosti s časem na grilování? můžete nám napsat do komentářů pod článkem.

 
 

 

 

 

Komentáře

Další tipy a triky