Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Limitovaná mikulášská nabídka

Do obchodu

Jaké květy jsou jedlé? Můžeme vyzkoušet denivky - ozdobí naši zahradu a využijeme je ve studené kuchyni
Eva Skoumalová

Denivky jsou nenáročné rostliny, které prozáří naši zahradu velkými květy výrazných barev. Každý kvete pouze jediný den, ale během léta na každé rostlině vykvétají stále další a další květy. Mají jemnou příjemnou chuť a uplatní se především ve studené kuchyni.

Denivky, nenáročné trvalky, patřily už mezi oblíbené rostliny našich babiček. Listy mají svěží zelenou barvu a připomínají mohutnou trávu. Dnešní "moderní" odrůdy jsou nižší a robustnější. Pěstují se v mnoha odrůdách různých odstínů a barev, které ozdobí i ty nejkrásnější zahrady a představují ideální rostlinu do tzv. bezúdržbové zahrady. Nevyžadují skoro žádnou péči, na jednom stanovišti vydrží více let, netrpí chorobami a plísněmi.

Pěstování denivek

Denivky se snadno rozmnožují, na záhonech je kombinujeme s narcisy - vzájemně pro sebe vytváří ochranu. Doplňujeme je trvalkami, které kvetou v jiné době než denivky a mají jiný vzhled olistění. Pro dobrý růst denivky potřebují dostatek místa, výživnou půdu (přihnojujeme je kompostem a cereritem) a slunné stanoviště. Daří se jim v mulči z kůry nebo rašeliny. V polostínu sice dobře rostou, ale méně kvetou.

Denivka

Denivky - jedlé a krásné rostliny 

Ve východní Asii se denivky používají k přípravě jídel a v medicíně, různé odrůdy se pěstují jako polní plodiny. Jíst se mohou hlízy, mladé listy a především květy, které kvetou pouze jediný den a vzhledem připomínají lilie. Denivky začínají kvést začátkem července a během léta vykvétají stále další a další květy. Dají se konzumovat i nerozvitá poupata nebo dokonce odkvétající květy, které se suší a používají k dochucování jídel. 

Jedlé květy denivek

Květy jsou chutné, šťavnaté a příjemně aromatické. Můžeme je jíst přímo, ale nejprve je zkontrolujeme, aby v nich nebyl hmyz. Zdobíme jimi pokrmy studené kuchyně. Dekorativní květy přidáváme na obložené talíře, případně je plníme různými náplněmi, ať už ze sýrů, pomazánek a salátových směsí.

Denivky jsou krásné rostliny, jejichž výsadba nám pomůže vytvořit příjemné a pěkné prostředí na zahradě. Péče o ně je nenáročná, navíc jsou jejich květy jedlé a chutné. Když jim poskytneme prostor v našich zahradách, budou nám přinášet radost. 

Komentáře

Nejsou zde žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky