Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak se dělá smrkový med. Mladé výhonky sbíráme brzy na jaře, med se uplatní především při nachlazení, ale i jako běžné sladidlo
Zdroj: Pixabay

Mladé smrkové výhonky v sobě mají léčivou sílu, uchovat je můžeme ve formě medu a používat jako sladidlo. Výhonky se dají také sušit a přidávat do čajových směsí, nebo nakládat do alkoholu - voňavé mazání se bude hodit na revmatické klouby.

Smrkové výhonky je nejjednodušší nasbírat (nastříhat nebo natrhat) na vlastní zahradě - nejlépe ze smrčků, jejichž růst bychom rádi omezili. Výhonky příjemně voní, dají se sušit do čajů a můžeme si z nich uvařit med, což je vlastně hustý sirup.

Co budeme na med potřebovat

Mladé smrkové výhonky, které nasbíráme brzy na jaře, opláchneme vodou a vložíme do hrnce. Přidáme k nim citrony, které jsme pokrájeli na kolečka. Pokud máme bio citrony, použijeme i kůru. Směs zalijeme vodou a povaříme po dobu 20 až 30 minut. Pak odstavíme a necháme luhovat do druhého dne. Postup je podobný, jako když vaříme pampeliškový med.

Druhý den směs přecedíme, přidáme cukr a společně vaříme za stálého míchání. Část tekutiny necháme odpařit tak, aby sirup získal konzistenci medu. Ještě za horka smrkový med plníme do menších sklenic, které zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru na přibližně 15 minut. Sklenice můžeme také zavařit. Poté je uložíme do chladna. 

Smrkový med používáme do čaje, uplatní se především při nemocech z nachlazení, ale hodí se i na běžné přislazování (nápojů i pokrmů). Tato dobrota se určitě v kuchyni neztratí, podobně jako další oblíbené sirupy a medy - např. sirup z květů černého bezu.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více