Jídelníček stavitelů egyptských pyramid: Místo mzdy dostávali denně 5 korbelů piva, chleba a cibuli
16. 7. 2022 Historie a zajímavosti
Při budování gigantických staveb bylo nutné především naplnit žaludky tisíců lidí. Z dnešního pohledu dokonale fungovala tehdejší logistika. Dělníci pravidelně dostávali především příděly chleba. Občas se s nadsázkou dočtete, že pyramidy byly postaveny z chleba!
Půda nebyla úrodná
O tom, jak se staří Egypťané stravovali, se můžeme dozvědět z různých dochovaných nástěnných maleb. A samozřejmě také z hrobů, protože na tzv. druhý břeh museli být zesnulí vybaveni mj. jídlem a pitím. Zatímco vyšší třída si mohla dovolit téměř vše, na co měli chuť, prostí zemědělci a dělníci se museli spokojit s minimem.
Vypěstovat obilí a z něj upéct chleba ale nebylo nijak jednoduché. Představte si ne zrovna úrodnou egyptskou půdu, která byla uměle zavlažována malými kanálky prokopanými z Nilu. Zároveň nilské bahno sloužilo i jako hnojivo. Pšenice a ječmen se pak sklidily a zrna oddělila od stébel.
Mohlo by vás zajímat
Jak se pekl chleba
Egypťané neznali mlýny, ve kterých by se dalo obilí rozemlít, a tak ho drtili jinými způsoby, například v hmoždíři, a pak ho vkládali mezi dva kameny k jemnému mletí. Poté byla mouka proseta.
Po rozemletí se vše smíchalo s trochou soli a vody a vytvořilo se těsto, které se pak peklo buď v peci, nebo přímo v popelu ohně. Výsledkem byl obvykle jakýsi plochý chléb, ale někdy také půlkruhové bochníky (ty známe z Tutanchamonovy hrobky). Existovaly dokonce i velké pekárny s pěti či šesti pecemi na chleba – a to právě pro zásobování dělníků pracujících na stavbách pyramid.
Za práci 5 korbelů piva
Protože Egypťané neznali peníze, výplata mzdy byla v naturáliích – tím byly pivo (5 korbelů denně), chléb a cibule! Tyto produkty pak sloužily pro směnný obchod.
Egypťané chovali kozy, prasata i skot. Krávy zajišťovaly mléko, ze kterého se vyráběly i jednoduché sýry. Pokrmy se dochucovaly kořením, které se dováželo z Indie nebo z afrických zemí. Znali tak už například kmín, sezam, jalovec, tymián kopr nebo majoránku.
Maso jen výjimečně
Z masa byla oblíbená drůbež, jako jsou křepelky, husy, kachny, ale i holubi, v poušti se lovily antilopy. Maso se peklo, dusilo nebo vařilo. Celkově se ho jedlo málo, možná i proto, že se v horkých dnech rychle kazilo. Konzervovalo se sušením nebo marinováním v soli. Stejně tak se uchovávaly i ryby, které se lovily z Nilu.
Zatímco bohatší lidé měli častěji na talíři maso, chudší dělníci a otroci měli obilné kaše, k nim se jedly různé druhy zeleniny, které rostly na egyptských zahradách, a to především salát, cibule a okurky. Jídelníček doplňovaly luštěniny, tedy hrách, fazole a čočka. V Egyptě byly oblíbené i vařené stonky papyru a lotosové květy, kterým Řekové říkali „egyptské“ fazole.
Datle, melouny, granátová jablka nebo fíky, které ve starém Egyptě rostly, přirozeně doplňovaly potřebné vitaminy a minerály.
Pivo pily i děti
Jídlo se zapíjelo většinou pivem. Toho se vyrábělo dokonce několik druhů. Pivo však mělo mnohem méně alkoholu než to dnešní, proto s ním žízeň zaháněli nejen dělníci pracující v úmorném vedru, ale i děti. Pivo bylo nejoblíbenějším nápojem Egypťanů.
V oblasti nilské delty staří Egypťané pěstovali i víno, to se však podávalo jen při zvláštních příležitostech. Vyrábělo se drcením hroznů nohama a takto vymačkaná šťáva se plnila do amfor, které se uzavíraly hlínou nebo jílem. Víno se také dováželo z oblasti Levanty.
A zajímavost na závěr. Archeologové pomocí chemického rozboru dokázali rekonstruovat zbytky jídla nalezené v hrobce ženy, které žila před více než 5000 lety. Byl tam chléb, ječná kaše, vařená ryba, vařená křepelka, dušené holubí maso, vařené vepřové ledvinky, hovězí žebra a kýta z vola, fíky, malé kulaté koláčky slazené medem a několik druhů sýra.
Zdroje informací:
tour-de-kultur.de: Von Brotesser und Bohnen aus Lotus – zu Tisch im alten Ägypten
selket.de: Essen und Trinken
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Místo ležáků frčí ejly. Proč jsou svrchně kvašená piva v poslední době tak oblíbená?
10 snídaní slavných: Královna Alžběta I. si dávala černé pivo, Einstein smažená vejce a Mozart kapouna!
Marie Terezie měla 16 dětí a mlsný jazýček. Milovala kuře na víně a denně si dopřávala dva šálky kávy
Náhodný recept Zobrazit více
Nejnovější recepty Více
Jáhly s dýní a žampiony
Přidáno před 57 minutami
Fazole s rajčatovou omáčkou a kuřecím masem (vhodné pro diabetiky)
Přidáno před 6 hodinami
Kuřecí žaludky na žampionech
Přidáno před 10 hodinami
Dýňové kari s kuřecím masem
Přidáno před 10 hodinami
Žitnopšeničný chleba s psylliem a ořechy
Přidáno před 17 hodinami
Pečená zelenina s krutonky a falešným „balkánským sýrem”
Přidáno před 22 hodinami
Přečtěte si Zobrazit více
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
První „slavná“ anorektička? Císařovna Sissy jedla jen pomeranče, cvičila do úmoru a vážila se dvakrát denně!
Ludvík XVI. po čtyřech talířích polévky snědl celého bažanta! A Marie Antoinetta milovala oslí mléko