Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Okurky jsou, stejně jako rajčata, stálicí českých zahrádek.
Zdroj: Freepik, timolina

Pěstování salátových okurek může být pro mnohé zahrádkáře příjemnou aktivitou, která se navíc odmění bohatou úrodou. Abychom však dosáhli optimálních výsledků, je důležité dodržovat několik klíčových pravidel od výběru semen až po sklizeň.

Vše začíná výběrem

Výběr správné odrůdy je základním krokem pro úspěšné pěstování. Preferujte odrůdy, které jsou odolné vůči nemocem a vyhovují klimatickým podmínkám, které panují na místě, kde budete sázet. V obchodech najdete jak rané, tak pozdní odrůdy, a také takové, které jsou vhodné pro pěstování ve skleníku nebo přímo na záhonu.

Předpěstování pomůže

Salátové okurky lze předpěstovat ve skleníku nebo třeba doma na parapetu, což umožní rychlejší růst a chrání mladé rostliny před nepříznivými vlivy počasí, které je v současných dnech dost vrtkavé.

Semena vysévejte asi 3-4 týdny před plánovanou výsadbou do zahrady. Použijte kvalitní substrát, například ten na výsev a množení, který dnes seženete i u internetových prodejců potravin, a udržujte dostatečnou vlhkost.

Výsadbu ani zalévání nepodceňte

Okurky vyžadují slunné a chráněné stanoviště s dobrou drenáží. Ideální půda je bohatá na živiny a dobře připravená. Rozestupy mezi rostlinami by měly být dostatečné, obvykle se doporučuje asi 50 cm mezi rostlinami a 1-1,5 m mezi řádky, aby bylo zajištěno dostatečné provzdušnění a růst.

Okurky potřebují pravidelné zalévání, zejména v období sucha a vývoje plodů. Vodu se snažte nalévat ke kořenům, ne přes listy, aby se minimalizovalo riziko vzniku plísní. Nejlepší denní dobou je ráno, vodu rozhodně nepoužívejte studenou, ale odstátou. Ke hnojení je nejlepší kompost nebo speciální hnojiva pro plodové zeleniny.

Ochrana před škůdci a nemocemi

Běžnými problémy u okurek jsou plísně, virózy a napadení škůdci jako jsou mšice. Pravidelná kontrola rostlin a včasné zásahy (například použití přípravků proti škůdcům) mohou pomoci těmto problémům předejít.

Jak už jsme psali v tomto článku, proti plísním skvěle poslouží mléko. Jak? Připravte si do rozprašovače jednoduchý postřik smícháním jednoho dílu mléka a jednoho dílu odstáté vody. Zvolte čerstvé mléko, lze také použít syrovátku nebo kefír. Tento postřik, který je nutné aplikovat i na spodní část listů, na nich vytvoří ochrannou vrstvu.

Nejčastější chyby

Velkou a často opakovanou chybou je přílišné zahuštění výsadby rostlin, nedostatečná ochrana před přímým sluncem v horkých dnech, nevhodná volba odrůdy nebo nedostatečné zalévání a hnojení.

Proto je nejlepší se informovat o specifických potřebách vybrané odrůdy okurek. Pokud nejsou informace přímo na pytlíku se sazenicemi, rozhodně je najdete na internetu.

Kdy sklízet

Sklízejte pravidelně, jakmile okurky dosáhnou požadované velikosti, aby rostliny mohly poskytovat nové plody. Nezapomeňte, že časté sklízení podporuje růst nových okurek.

Zdroje informací:

westwing.cz - 6 jednoduchých způsobů: jak pěstovat okurky

rostlinky.cz - Pěstování okurek - Od semínka po salát

Náš tip: Jedním z neoblíbenějších salátů u nás je ten okurkový. Připravte si ho podle našeho videoreceptu:

Recepty k tomuto článku

Mohlo by vás zajímat

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více