Dvojctihodné koláče ze sádla jsou nádherně vláčné, obě náplně se dokonale prolínají, ladí s voňavou drobenkou a chutnají božsky
12. 11. 2024 Vaření
Milujete koláčky? Přichystejte si dvojctihodné koláče ze sádla, uvnitř naplněné tvarohem a navrchu s povidlovou vrstvičkou posypanou drobenkou. Určitě si jejich chuť okamžitě zamilujte.
Co jsou dvojctihodné koláče
Koláčů je několik variant. Liší se velikostí, ale také třeba vrstvením. Mezi oblíbené koláče patří i moravské, nebo také jinak řečeno dvojctihodné koláče. Ať už mají jakýkoliv název, jde o koláče s dvojí náplní. Tvarohová je uzavřená uvnitř těsta, nahoře jsou povidla nebo marmeláda, posypaná drobenkou.
Na první pohled je od obvyklých koláčů nepoznáte, rozdíl zjistíte, až když se do nich zakousnete.
Mohlo by vás zajímat
Na co nezapomenout při přípravě dvojctihodných koláčů
- Při přípravě kynutých koláčů je třeba nechat dobře vzejít kvásek.
- Důkladně zpracovat těsto a nechat ho vykynout do dvojnásobného obsahu.
- Předehřát troubu na 190 °C.
- Z vykynutého těsta připravit placku, do které zabalíme tvarohovou náplň, na ni pak dáme povidla a drobenku.
Středověká tradice uctívání kultu sv. Martina je spojena s velkým hodováním a tedy i přípravou tradičních pokrmů. Protože prý husy kejhaly Martinovi do kázání, končí za trest každým rokem kolem 11.…
Dvojctihodné koláče ze sádla
Na jednu dávku potřebujete: Těsto: 2 lžíce cukru + 1 lžičku cukru do kvásku, 30 g droždí, 230-250 ml mléka, 300 g polohrubé mouky, 200 g hladké mouky, 4 žloutky, 100 g rozpuštěného sádla, 1 lžíci majonézy, 2 lžíce rumu, nastrouhanou kůru z 1 citronu a sůl. Na tvarohovou náplň: 500 g tvarohu (kostky), 1 větší vejce, cukr podle chuti, citronovou kůru a hrst rozinek předem namočených v rumu. Na povidlovou náplň: 300 g povidel (cca), cukr, rum a skořici. Na drobenku: 80 g másla, 100 g polohrubé mouky a 100 g moučkového cukru. Na potření: rozpuštěné máslo s rumem.
Jak na to? Nejdříve do části vlažného mléka dejte cukr, droždí a nechte chvíli vzejít kvásek.
V míse smíchejte všechny přísady na těsto a přidejte vzešlý kvásek. Těsto pořádně vyhnětejte a dejte pod utěrku kynout. Připravte si tvarohovou náplň. Smíchejte na ni v misce dohromady tvaroh, vejce, cukr dle chuti, citronovou kůru a rozinky.
Připravte si povidlovou náplň. Smíchejte povidla se skořicí, rumem a cukrem. Nakonec vypracujte drobenku tak, že prsty promnete máslo s cukrem a moukou.
Troubu předehřejte na 190 °C. Z vykynutého těsta odkrajujte na pomoučený vál kousky těsta. Každý kousek zploštěte, naplňte tvarohovou náplní a uzavřete. Jednotlivé kousky dávejte na plech vyložený pečicím papírem. Uprostřed koláčku udělejte důlek, potřete ho vejcem, na to dejte povidla a posypte drobenkou. Hotové plechy dejte do trouby a pečte asi čtvrt hodiny dorůžova. Ještě horké dvojctihodné koláčky potírejte rozpuštěným máslem s rumem.
Náš tip: Dvojctihodné koláčky si můžete připravit i podle následujícího video receptu:
Témata
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Upečte si dvoubarevné sušenky ze světlého a tmavého těsta. Jsou snadné a efektní
Sedm pokrmů, které nesmí chybět na svatomartinském menu: Hustý kaldoun, pečená drůbež nebo křehké rohlíčky
Porovnali jsme občerstvení na pražských vánočních trzích: Za stovku můžete dostat chladný trdelník i skvělý bramborák
Přečtěte si Zobrazit více
Nejlepší náplně do koláčů a buchet: Od tvarohové přes perníkovou až po kaštanovou
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Cukrář Josef Maršálek radí, čím potírat vánočku před pečením, aby se krásně leskla: Nejhezčí barvu udělá žloutek, říká