Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak a kdy správně zalévat zeleninu? Paradoxně je to nejlepší před deštěm nebo po něm, vyplatí se i zalévání na etapy
Zdroj: Freepik, prostooleh

Zasadili jste na zahradě zeleninu? Důležité je, aby rostliny měly dostatek vláhy. Příroda se srážkami většinou šetří, proto je potřeba pravidelně záhony zalévat, aby úroda byla bohatá.

Jaká voda je vhodná na zalévání?

Nejprve je nutné si upřesnit, jakou vodou zaléváme. Odpověď je jasná: Favoritem je dešťová voda. A proč? Je měkká, neobsahuje chlór a v neposlední řadě je úplně zadarmo. V nádrži se přizpůsobí okolí teplotě.

Jako nádrže na dešťovku lze využít tzv. IBC kontejnery o obsahu 1000 l. Při jejich pořizování je třeba počítat s částkou kolem nad 3 000 Kč. Pokud chceme ušetřit, můžeme si opatřit za dobrou cenu (cca kolem 1 000 Kč) starší a již použité. Pozor ale, jestli se v nich neskladovaly chemikálie.

Studniční voda je studená a rostliny by utrpěly šok. Nikdy s ní proto nezaléváme přímo, ale necháme ji odstát (a ohřát) v nádržích.

Nádrže s vodou by měly stát ve stínu bez přímého slunečního záření, aby se zamezilo tvorbě řas. Nádrže je vhodné aspoň částečně zakrýt, zamezíme tak mj. množení komárů v nich.

Kdy a jak často zaléváme

  • Obecně platí, že zalévat se má zalévat ráno a/nebo večer. A proč? Brzy ráno nebo naopak pozdě večer je vlhkost vzduchu největší a výpar nejmenší. Během dne, obzvlášť v letních dnech,když je horko a prudce svítí slunce, se voda rychle vypaří a rostliny by navíc mohly mít šok z chladnější vody.
  • Před deštěm a po dešti je pro zálivku ideální doba. Přijde vám to nelogické? Když půdu zavlažíme před deštěm, bude mnohem lépe vsakovat vodu z deště. A po dešti zase naopak kapky naruší a zvlhčí půdu kolem rostlin a následná zálivka se dostane ke kořenům.
  • A jak často zalévat? Dvakrát týdně stačí, pokud  je zálivka opravdu vydatná, jde ke kořenům (tzv. podmok). 
  • Pokud je půda velmi suchá, zaléváme na etapy. Půdu je dobré nejprve trochu pokropit a po vsáknutí pokračovat. Pozor ale, aby kolem zeleniny nezůstávaly bahnité louže, které zamezují přístupu vzduchu k rostlinám.

Zálivka podle druhu zeleniny

Každé zelenina má trochu jiné nároky na zálivku.

Co můžeme kropit? Cibuli, kořenovou zeleninu, brukvovité plodiny, ale také luštěniny či saláty můžeme zalévat z konve nebo je kropit hadicí odraženou vodou. 

Co nesmíme kropit? Sprchu nesnesou rajčata, okurky, brambory nebo dýně, patizony a cukety. Jakmile se voda usadí na listech, zvyšuje se riziko plísní a kromě toho se mohou se na prudkém slunci spálit. Podmok dělá dobře také póru, celeru nebo paprikám.

A pokud nemáte čas ani náladu pravidelně zalévat, je možné pořídit si tzv. kapkovou závlahu, kdy na zdroj vody (studna, hadice z vodovodu) se umístí systém hadiček směřujících k rostlinám. Závlahu řídí ventil s časovačem.

Náš tip: Z čerstvě vypěstované úrody si můžete připravit například pečenou dýni se zeleninou. 

Zdroje informací:

nkz.cz: Zaléváte správně? Paradoxně nejlepší je zalévání po dešti

blizekprirode.cz: Jak nejlépe zalévat zeleninové záhony a jak při tom šetřit vodu

jakpestovat.cz: 4 rady, jak v létě správně zalévat zeleninovou zahradu

ceskestavby.cz:  Opakování stejných chyb při zalévání zeleniny se vymstí na úrodě, jak zalévat rajčata a okurky

Recepty k tomuto článku

Naposledy jste si prohlédli