Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

listopad
1

Den octa


Den octa
Zdroj: Pixabay

Národní den

Den octa připadá na 1. listopad. Nejde jen o ingredienci, která osvěží salát, ale i doplněk na úklid domácnosti, který například rozzáří okna. V kuchyni ocet oceníte při přípravě utopenců, koprovky a dalších omáček a mnoha dalších dobrot.

Ocet nejenže skvěle dochutí pokrmy, ale je skvělým (a laciným) pomocníkem při úklidu. Ocet se vyrábí buď rychlým nebo pomalým procesem fermentace. Výsledkem je chuťově poměrně ostrá potravinářská přísada a účinný konzervační prostředek.

Ocet pro každou příležitost

K mání jsou různé druhy octů. Kvasný lihový ocet se používá při zavařování zeleniny, dále jako přísada do jídel, ale i na dezinfekci lednice či toalety. Dále mám ocet vinný, který vzniká kvašením vinné révy. Vinné octy mají jemnější chuť i vůni a využívají se proto zejména ve studené kuchyni, například jako součást zálivky do salátů nebo při přípravě marinád.

Kvašením jablečné šťávy se vyrábí ocet jablečný, který se hodí jako skvělé dochucovadlo. Kromě toho, že se používá jako vinný ocet od zálivek, salátů, marinád na maso či k vylepšení omáček, jej lze využít od míchaných nápojů.

Dále rozlišujeme ocet balzamikový, či sladší rýžový ocet, který se používá v asijské kuchyni, zejména při přípravě sushi. Méně známý je pak ocet malinový nebo fíkový. Nabídka octů je poměrně pestrá.

Kdo by neměl promeškat Den octa?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Následující významné dny

Marie

Po Út St Čt So Ne

    Marie

    Náhodný recept Zobrazit více

    Nejnovější recepty Více