Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

listopad
3

Mezinárodní den sendvičů


Mezinárodní den sendvičů
Zdroj: Pixabay

Mezinárodní den

Mezinárodní den sendvičů připadá každoročně na 3. listopadu. Pokrm, který velice snadno můžeme uzpůsobit podle momentální chuti a nálady, se skvěle hodí jako svačina na výlet, spolehlivě dokáže nahradit i hlavní jídlo. Tento den slavíme na počest Johna Montagua, čtvrtého hraběte ze Sandwiche, který o tento druh rychlého občerstvení obohatil gastronomický slovník.

Zmínky o salámu mezi dvěma krajíci chleba se objevovaly už dříve, ale až John Montagu, který žil v 18. století, mu dal věhlas a hlavně název. Hrabě dosáhl vysokého politického postavení, ale zároveň byl též náruživým hráčem hazardních her, od kterých se nebyl schopen odtrhnout ani v době jídla. Aby ušetřil čas nemusel na dlouho odkládat karty, objednával si pár kousků masa mezi topinkami. Tento obyčejný, ale ryze praktický pokrm si získal rychle oblibu u britské aristokracie. Lidé si říkali, že si dají „to samé, co Sandwich“.

Sendvič je skvělá alternativa, když nemáte čas nebo chuť na velký oběd či večeři. Také je ideálním parťákem na cesty a piknik. Ve Velké Británii představuje jedno z nejpopulárnějších jídel. Základem… Podívejte se na všechny sendviče.

Sendvič je snadná a rychlá svačina

Sendviče mohou nabývat mnoho podob a chutí. Ideálně by se měla náplň vkládat mezi dva plátky chleba, nejlépe toastového. Ale setkáme se též s rozpůlenými houskami či bagely. Pečivo bývá natřené máslem, případně dresinkem nebo hořčicí. Náplň si volíme dle své chuti – nejčastěji ji tvoří sýry, uzeniny a zelenina.

Velké popularitě se těší sendvič známý jako BLT. Pod touho zkratkou se skrývají tři obyčejné ingredience slanina (Bacon), listový salát (Lettuce) a rajče (Tomato). Za jeden z prvních sendvičů je považován Club Sandwich plněný krůtím či kuřecím masem a salátem, který prý vznikl na konci 19. století v newyorském Union Clubu.

Kdo by neměl promeškat Mezinárodní den sendvičů?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Následující významné dny

Marie

Po Út St Čt So Ne

    Marie

    Náhodný recept Zobrazit více

    Nejnovější recepty Více