Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

květen
4

Den pomerančového džusu


Den pomerančového džusu
Zdroj: Pixabay

Národní den

Oslavte s námi 4. května Den pomerančového džusu pořádnou dávkou tohoto lahodného vitamínového nápoje. Jednou skleničkou pomerančového džusu dodáme tělu denní dávku vitamínu C a snadno si připravíme čerstvý nápoj i doma.

Pomerančový džus ke snídani je pro mnohé z nás stejným rituálem jako ranní káva. Láhev džusu si lehce můžeme koupit v obchodě, nicméně je třeba počítat s tím, že může být doslazovaný a také obsahovat nižší podíl ovocné složky. Nikdy se však kupovaný džus nevyrovná čerstvě vymačkané domácí šťávě, která si zachová všechny své vitamíny. Džus z pomerančů obsahuje spoustu vitamínu C, který pomáhá podporovat náš imunitní systém, dále má vysoký obsah antioxidantů s protizánětlivými účinky, vlákninu, vitamíny A, B, K a také draslík, který pomáhá snižovat riziko srdečních onemocnění. Pokud si rádi dopřejete pomerančový džus po ránu, raději se vyhněte pití na lačno, protože citrusy jsou pro žaludek agresivní a můžou způsobit pálení žáhy. Dobré je také čerstvý džus naředit s vodou. 

Jak na domácí džus z pomeranče

Výroba domácího čerstvého pomerančového džusu je opravdu velmi jednoduchá. Stačí dostatečné množství zralých pomerančů a poté automatický či ruční odšťavňovač, nebo mixér. Nejvíce šťávy získáme z odšťavňovače a nejméně z klasického ručního lisu na citrusy, kdy pomeranče pouze nakrájíme na poloviny a otáčivým pohybem z nich vymačkáme šťávu. V případě použití odšťavňovače pomeranče nejdříve oloupeme. Pak už stačí jen nakrájet na menší kousky, aby se vešly do odšťavňovače a máme hotovo. Pokud využijeme na přípravu džusu mixér, pokusíme se vybrat z oloupaných pomerančů i semínka. Nakrájíme na kousky, můžeme přidat i trochu vody dle požadované konzistence a rozmixujeme. Hotový čerstvý džus vypijeme co nejdříve, nebo skladujeme v chladničce maximálně 48 hodin. Můžeme také vyzkoušet vařený pomerančový džus, který má trvanlivost delší. 

Kdo by neměl promeškat Den pomerančového džusu?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Následující významné dny

Marie

Po Út St Čt So Ne

    Marie

    Náhodný recept Zobrazit více

    Nejnovější recepty Více