Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Výroba domácí šunky je oblíbenou možností, jak dopřát rodině kvalitní a zdravé jídlo, o kterém víme, co obsahuje. Vyrobit ji není náročné ani složité a dokonce se obejdeme i bez šunkovaru. Jak tedy začít? Poradíme v našem článku.

Pročítali jste někdy složení šunky? Možná budete překvapeni, co všechno obsahuje a kolik tam je éček. Chcete-li se takovému jídlu vyhnout, není nic snazšího, než si vyrobit šunku doma. Sepsali jsme proto odpovědi na nejčastější otázky, které vás o domácí šunce zajímají.

1

Jak vyrobit šunku pomocí šunkovaru

Dvě třetiny masa pokrájíme na kostky o velikosti 2 x 2 cm a zbylou jednu třetinu umeleme v masovém mlýnku, přidáme sůl, cukr, vodu a mícháme alespoň 10 minut. Směs naplníme do šunkovaru a necháme ji odležet v lednici do druhého dne. Druhý den vaříme šunku ve vodní lázni po dobu 2 hodin při teplotě 80 °C.

2

Jak uvařit šunku bez šunkovaru

Šunkovar není nutností, masovou směsí můžeme naplnit také tlačenkový rukáv, vyráběný z odolné potravinářské fólie, nebo přírodní střevo. V nejzazším případě použijeme PET lahev od vody, kterou podle potřeby seřízneme a upravíme.

3

Co použít místo Pragandy

Praganda je dusitanová sůl, známá také pod pojmem rychlosůl. Do šunky se přidává proto, aby déle vydržela čerstvá a také aby měla krásně růžovou barvu. Nahradit ji můžeme obyčejnou solí. Šunka s obyčejnou solí bude chutnat stejně, ale barva bude našedlá.

4

Jaká je trvanlivost domácí šunky

Trvanlivost domácí šunky bez použití Pragandy je 2–3 dny. Prodloužit ji můžeme vakuováním. Samozřejmě šunku uchováváme v lednici. Některé šunkovary umožňují výrobu poloviční šunky. To se vyplatí, pokud víme, že bychom celou nestihli včas zpracovat.

5

Jaké koření se přidává do domácí šunky

Koření není nutné, v základu stačí pouze sůl, ale chceme-li si šunku ozvláštnit, přidáme bílý pepř, muškátový oříšek, černý pepř, koriandr, sladkou papriku, bobkový list, zázvor, kardamom a hřebíček. V této směsi koření hotovou šunku obalíme.

6

Proč je domácí šunka suchá

Maso v syrovém stavu v sobě obsahuje vodu. Tu přidáváme i do masové směsi. Díky silnému přítlaku v šunkovaru zůstane voda uvnitř šunky. Pokud má ale šunkovar slabou pružinku, šunka pustí příliš šťávy a výsledkem je vysušená šunka.

7

Jaké maso použít k výrobě domácí šunky

Šunka se nejčastěji vyrábí z vepřové kýty, ale zvolit můžeme také maso kuřecí, krůtí nebo králičí. Jednotlivé druhy masa mezi sebou lze libovolně kombinovat podle chuti. Vždy však volíme maso co nejčerstvější, ze kterého vykrájíme tučné části i blány.

8

Na jakou teplotu a jak dlouho vařit šunku

Ať už připravujeme šunku v šunkovaru nebo bez něj, masovou směs po odležení v lednici musíme uvařit. "Vaříme" ve vodě, která má 75–80 °C, po dobu 1,5–2 hodin. Vaříme-li šunku v rukávu, je nutné ji zatížit, aby neplavala na hladině. Po uvaření ji prudce zchladíme, necháme v lednici zcela vystydnout a teprve potom ji z šunkovaru vyjmeme.

9

Kolik Pragandy na kilo šunky

Pragandu, nebo také rychlosůl, používají řezníci velmi často. Prodlužuje totiž trvanlivost výrobků a zachovává v nich příjemnou růžovou barvu. Na kilogram masové směsi přidáme 10 g Pragandy a 10 g obyčejné soli. Chceme-li Pragandu vynechat, použijeme pouze 20 g obyčejné soli.

10

Kolik vody do šunky

Do pokrájeného a mletého osoleného masa během míchání postupně přidáváme vodu. Díky ní bude šunka po uvaření příjemně šťavnatá. Do kilogramu masové směsi zapracujeme 100 – 150 g studené vody. Masovou směs mícháme alespoň 30 minut.

Domácí šunku můžeme zapracovat i do dalších jídel a uvařit z ní něco dobrého. Ale nejčastěji ji sníme jen tak nebo s kouskem čerstvého pečiva.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky