Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

šunka - články, postupy a rady

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Šunka

Šunka je masný výrobek, který zaujímá dominantní místo mezi masnými výrobky. Může být vyrobená z různých druhů masa (vepřového, drůbežího, hovězího).Připravuje se dušením, vařením nebo uzením. Dělí se na tři třídy: šunka nejvyšší jakosti, šunka výběrová, šunka standardní. Rozhodující je u nich procento čistých svalových bílkovin.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Prosciutto

Prosciutto je italská sušená šunka, která se krájí na velmi tenké plátky. Řada regionů má své typické výrobky této delikatesy. Vyrábí se z kýty, ale nemusí být pouze vepřová, může být i např. jehněčí. Proces výroby trvá od 9 měsíců do dvou let. V gastronomii se nejvíce používá jako předkrm, obaluje se do ní žlutý meloun, přidává se k vařenému hrášku nebo chřestu. Je vhodná i do sendvičů.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Parmská šunka

Parmská šunka italsky Prosciutto di Parma je typická šunka pro oblast poblíž města Parmy. Tento druh pršutu je známý po celé Evropě a název zaručuje původ této šunky. Šunka se připravuje z prasat určitého plemene, dlouhodobě se suší a prochází přísnou jakostní kontrolou.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Jamón

Jamón je sušená vepřová španělská šunka (jamón ibérico, jamón serrano). Jamón curado (kurádo) je název pro nasolenou a sušenou vepřovou šunku a rozšířeně pro sušené vepřové maso, ať z kýty nebo z plecka. Někdy se jamón curado nazývá obecně jamón serrano (toto označení se však častěji používá pro označení pouze sušené šunky z bílých prasat), kde serrano znamená "pocházející z hor".

1 2

Další témata

Další recepty