Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak na to, aby těsto bylo nadýchané? Šest tipů na oblíbená kypřidla pro dokonalé moučníky
Zdroj: Top recepty

Ať už se rozhodneme upéct jakýkoli moučník, pro jeho chuť je důležitá příjemná struktura těsta. Pěkně nadýchané moučníky nejenže krásně vypadají, ale také úžasně chutnají. Některé z kypřicích prostředků dovedou pořádně potrápit začínající hospodyňky.

Kypření se může zdát složité, ale když pronikneme do jeho tajů a pochopíme základní principy, již to pro nás tak těžké nebude. Na výběr máme více možností, při rozhodování bychom měli zvážit i zdravotní vhodnost jednotlivých přípravků.

Čerstvé droždí 

Získává se ze speciálního druhu pivních kvasinek a hladké mouky. Jakmile je "probudíme" teplem a vodou, začnou spotřebovávat cukr a produkovat alkohol a oxid uhličitý - a ten těsto nadlehčuje a zvedá. Kvasinky obsahují mnoho bílkovin a vitaminy skupiny B. Není problém kostky kvasnic zmrazit, bez problémů nám budou "fungovat" třeba za půl roku i za rok. Je to lepší, než je nechat zapomenuté v lednici a pak vyhodit.

Sušené droždí

Připravuje se z melasy rozpuštěné ve vodě a šetrně vysušené. Je velmi trvanlivé, ale pokud sáček otevřeme, měli bychom obsah co nejdříve spotřebovat. Když bychom ho ale chtěli používat místo čerstvých kvasnic, zaplatíme za kypření více. Jeden sáček sušeného droždí odpovídá svým účinkem polovině kostky droždí čerstvého (o váze 42 g). Sáček je určen pro 0,5 kg těsta, kostka pro 1 kg. 

Soda bikarbona (jedlá soda)

Tento prostředek nepůsobí klasické kynutí, ale nakypří těsto díky chemické reakci. Kypření probíhá spolehlivě. Kdo by neznal krásně kyprou a lahodnou kefírovou buchtu, která se na jazyku jen rozplývá.

Kypřicí prášek do pečiva

Jedná se o často používaný kypřicí prostředek, který pracuje rychle a spolehlivě. Používá se běžně do bábovek, litých koláčů, muffinů a dalších moučníků. Má neutrální chuť. Kypřicí prášky se připravují z jedlé sody a různých kyselin nebo jejich solí. V případě tohoto prášku se jedná o sodu a fosforečnany. Potíž je v tom, že zvyšovat příjem fosforu není třeba, ba právě naopak, proto jsme s jeho používáním velmi opatrní. Prášku nikdy nedáváme více, než uvádí recept. Při zahřívání těsta dochází k uvolňování oxidu uhličitého, čímž těsto tvoří bublinky, provzdušňuje se a stoupá.

Kypřicí prášek do pečiva s vinným kamenem

Od předchozího prášku se liší tím, že se připravuje z jedlé sody a jako kypřicí kyselinu používá vinný kámen. Je bezfosfátový a proto jeho používáním nepřijímáme fosfor. Tento prášek upřednostňují ti, kteří se zaměřují na zdravou výživu. Doporučuje se pro bezlepkovou dietu, protože neobsahuje lepek. A další rozdíl oproti klasickému prášku do pečiva? Je o něco dražší, takže se vyplatí koupit za akční cenu do zásoby. Do těsta ho zásadně přidáváme až na konec a těsto pak vložíme co nejdříve do trouby. Kypřicí schopnost je totiž o něco nižší než u předchozího prášku, u kterého tolik spěchat s vložením do trouby nemusíme.

Kypřicí prášek do perníku

Jedná se o zvláštní druh kypřicího prášku, důležitou látkou je v něm hydrogenuhličitan amonný. Při zahřívání se kromě oxidu uhličitého uvolňuje i čpavek, který během pečení vyprchá. Tento kypřicí prášek se hodí pro sušší druhy těsta - tedy pro perníky, ale nehodí se tolik pro vlhčí těsta, např. pro bábovky a bublaniny s ovocem.

Litý kynutý koláč

Jako bonus k článku jsme vybrali recept na koláč, který snadno připravíme podle připojeného videa. Ovoce můžeme použít čerstvé, mražené nebo zavařené. Moučník krásně vypadá, výborně chutná a jako kypřidlo je v něm použito droždí. Můžete vyzkoušet, určitě si pochutnáte:

A ještě rada na závěr: Pokud se setkáme s názvem lahůdkové droždí Tebi, nejedná se o klasické droždí určené ke kynutí těsta, ale o sušené droždí k dochucování pokrmů. Je výborné a plné důležitých živin.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky